Přelom týdne přinese vítr a déšť. Nejsilněji má foukat v noci na pondělí

před 3 měsíce 69

 ČTK

ČTK

V Česku začne během neděle zesilovat vítr, nejsilnější bude v druhé polovině noci na pondělí a v pondělí dopoledne. V nárazech podle meteorologů dosáhne rychlosti kolem 70 kilometrů v hodině, na pomezí Čech a Moravy až kolem 90 kilometrů v hodině a na horách až 110 kilometrů v hodině. Vyplývá to z aktuální výstrahy Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ). Meteorologové upozorňují také na vydatnější srážky na návětří hor, zejména v Krkonoších a Orlických horách.

Do Česka vtrhne silný vítr. Ilustrační foto | Foto: Deník/Divíšek Martin

Výstraha s vysokým stupněm nebezpečí před velmi silným větrem platí od půlnoci z neděle na pondělí do pondělního poledne pro Pardubický kraj, Vysočinu, Jihomoravský a Olomoucký kraj. Pro ostatní oblasti Česka platí varovaní před silným větrem s nízkým stupněm nebezpečí.

„Poměrně vysoká bude i průměrná rychlost větru, která bude trvat několik hodin, což zvýší pravděpodobnost škod. Relativně nejslabší vítr bude v nížinách severních Čech a na jihovýchodě našeho území,“ uvedl ČHMÚ.

Česko v lednu opakovaně trápily silné mrazy a ledovka:

Ledovka v úterý ráno na jihu Moravy potrápila chodce i motoristy. Na snímku ulice v sídlišti Ptačina v Adamově na Blanensku

Česko znovu potrápilo počasí. Ledovka komplikovala dopravu, nehod byly desítky

Česko čeká v následujících dnech také deštivé období, jen na hřebenech hor by mohlo sněžit nebo padat déšť se sněhem. Do půlnoci na úterý může podle meteorologů na návětří hor spadnout přes 70 milimetrů srážek.

„V reakci na srážky, silný vítr a odtávání sněhové pokrývky z horských poloh budou z neděle na pondělí stoupat hladiny toků. Nelze vyloučit ojedinělé dosažení prvních stupňů povodňové aktivity, proto budeme výstrahu v dalších dnech upřesňovat,“ uvedl ČHMÚ.

Přečtěte celý článek