Přelomový rozsudek. Soud zprostil viny tři polské aktivistky v kauze madony s duhovou svatozáří

1 měsíc starý 6

Polský soud v úterý zprostil viny tři aktivistky, které byly obviněny ze znesvěcení a urážky náboženského cítění kvůli tomu, že vyrobily plakáty s motivem slavné Černé madony čenstochovské, která měla místo svatozáře kolem hlavy duhu, symbol komunity gayů, leseb, bisexuálů a transgenderových osob (LGBT). V úterý o tom s odkazem na polská média informovala agentura AP.

Varšava 16:11 2. března 2021

Elžbieta Podleśná, Anna Prus a jejich právník před soudem po vynesení rozsudku | Foto: Kacper Pempel | Zdroj: Reuters

Ženy chtěly akcí z roku 2019 protestovat proti podle nich nenávistnému vystupování polské katolické církve vůči příslušníkům LGBT komunity. Elžbieta Podleśná, jedna ze žen souzených v tomto případu, vysvětlila, že podnět k vyvěšení plakátů po polském městě Plock zobrazujících Matku Boží s duhou zavdala instalace v tamním kostele svatého Dominika, která gaye a lesby spojovala s hříchy.

Soud v Plocku neshledal žádný znak toho, že by se ženy dopustily trestného činu. Aktivistky navíc podle něj neměly motivaci urazit ničí náboženské cítění nebo se danému vyobrazení Panny Marie vysmívat.

‚Lidská práva jsou univerzální.‘ Padesát velvyslanců v Polsku podpořilo dopisem sexuální menšiny

Číst článek

Podleśná případ okomentovala pro zpravodajský server Onet slovy: „Pořád nechápu, jak duha, symbol rozmanitosti a tolerance, může urazit (náboženské) cítění. Nemůžu to pochopit, přestože jsem sama věřící.“ Kdyby soud Podleśnou a další dvě aktivistky shledal vinnými, hrozily by jim až dva roky odnětí svobody.

Soudní řízení s aktivistkami bylo vnímáno jako lakmusový papírek svobody projevu v zemi, jejíž konzervativní vláda se snaží vystupovat proti liberálním názorům, napsala AP. Rozhodnutí soudu přivítala například lidskoprávní organizace Milość Nie Wyklucza (Láska nevylučuje) a označila ho za přelomové. „V zemi Evropské unie nejvíce nepřátelské vůči homosexuálům je to pro hnutí LGBT+ triumf,“ uvedla v prohlášení.

Originál obrazu Černé Matky Boží čenstochovské je od 14. století uchováván v polském klášteře Jasna Góra nedaleko Čenstochové.

ČTK

Zdroj