Premiér Babiš chce pro maturanty úředně přidělenou maturitu

2 měsíce starý 10

Premiér Andrej Babiš (ANO) chce pro letošní maturanty takzvanou úřednickou maturitu. Nemuseli by tak podle něj skládat klasickou maturitní zkoušku a na maturitním vysvědčení by mohli mít známky podle průměru za celé své studium střední školy. Premiér to řekl v rozhovoru pro Mladou frontu Dnes, informoval server iDNES.cz.

„Chci navrhnout udělení úřední maturitní zkoušky všem studentům ze všech typů středních škol. A to i v rámci vzdělávání dospělých, kteří si dodělávají středoškolské vzdělání,“ uvedl Babiš. „(Znamená) To, že z maturitních předmětů by se výsledná známka udělila na základě průměru za všechny roky studia,“ řekl.

Studenti, kteří by udělení maturitní zkoušky odmítli, nebo by nesouhlasili s výslednou známkou, by si podle premiéra mohli udělat klasickou maturitu v podobě, v jaké ji pro letošní školní rok připravilo ministerstvo školství. Podle dosavadních informací úřadu se na jaře podobně jako loni zruší slohy z češtiny a cizích jazyků. U didaktických testů se prodlouží čas a ústní zkoušky zůstanou. Praktické zkoušky budou moct ředitelé škol nahradit jinou formou, případně je posunout na léto, stejně jako praktickou výuku, která se nyní kvůli epidemii nemůže ve školách konat.

O podobě maturit se vede diskuse již dlouho. Na konci února odborníci hovořili o tom, že studenti středních škol by se měli v posledním pololetí zejména připravovat na maturitní zkoušku. O konkrétní náplni vzdělávání by rozhodoval ředitel školy. Předpokládá to školská novela skupiny poslanců z pěti klubů. Druhé pololetí by podle předlohy trvalo zhruba měsíc a půl, od poloviny března do konce dubna.

Rámcové studijní programy by podle novely stanovily, že v posledním pololetí před maturitou by se na středních školách a gymnáziích soustředila výuka včetně praktické výuky a případné praxe na předměty, které jsou součástí zkoušky.

Přístup škol nebyl jednotný. Jednotliví studenti kvůli tomu mají rozdílné podmínky při přípravě na zakončení studia

Předlohu měla nejprve posoudit vláda. Rozhodnouz o ní měli zákonodárci. Sněmovna by ale novelu patrně nestihla projednat do konce volebního období.

Zdroj