Premiér po aktivaci článku 66 může odvolat hradního kancléře, říkají ústavní právníci

3 měsíce starý 5

„Máme v Ústavě dva katalogy pravomocí prezidenta. Ty, které provádí sám, například jmenování vlády, by po aktivaci článku 66 přešly na předsedu Sněmovny,“ uvedl ústavní právník Jan Wintr. Druhou sadou pravomocí jsou takzvané kontrasignované, ke kterým je potřeba podpis předsedy vlády. Tyto pravomoci přechází rovnou na předsedu vlády. A právě to se týká i postavení kanceléře.

„Jde například o jmenování velvyslanců, soudců ale i veškeré pravomoci, které vyplývají z běžných zákonů, jako je jmenování a odvolávání vedoucího Kanceláře prezidenta republiky,“ sdělil Wintr ve vysílání CNN Prima NEWS.

K možnosti odvolání hradního kancléře se vyjádřil i ústavní právník Jan Kysela. „Je to možné. Záleží hodně na tom, jak moc na kompetenci hledíte, nakolik ji přiřknete vyloženě osobě prezidenta republiky a nakolik ji nepřiřknete osobě prezidenta republiky,“ podotkl pro CNN Prima NEWS.

Podle něj předseda vlády tuto možnost čistě formálně má. „Záleží, myslím, i na době, po které náhradní výkon probíhá. Když by šlo o dva až tři týdny, tak jde o to, zda má předseda vlády prezidentovi úplně přeorat kancelář,“ doplnil Kysela.

Zdroj