Premiér strategii s nikým nekonzultoval, napsal Petříček. Opozice má jednání o vakcínách za selhání

3 měsíce starý 11

O skandální prohře či naprostém selhání premiéra Andreje Babiše (ANO) hovoří opoziční politici v souvislosti s výsledkem vyjednávání o podílu ČR z dodatečných deseti milionů vakcín od firem Pfizer/BioNTech proti covidu-19. Ministr zahraničních věcí Tomáš Petříček (ČSSD) uvedl, že premiér strategii vyjednávání s nikým nekonzultoval a měl by za výsledek převzít zodpovědnost.

Praha / Brusel 13:15 2. 4. 2021(Aktualizováno: 13:42 2. 4. 2021)

Vakcína firem Pfizer/BioNTech. Ilustrační foto | Foto: Hendrik Schmidt | Zdroj: Reuters

Podle serveru Politico získaly Rakousko a Slovinsko trochu vakcíny navíc díky tomu, že se k návrhu portugalského předsednictví odmítly připojit, naopak ČR z „balíku solidarity“ mohla získat asi 140 000 dávek. To, že se k němu odmítla připojit, vedlo k čisté ztrátě 70 000 dávek.

Předseda ODS Petr Fiala v pátek sdělil, že vakcíny zachraňují životy a povinností premiéra je bojovat o každou z nich. „Opakuje se to s železnou pravidelností: doma dělá Andrej Babiš ramena, v EU neprosadí nic. Pokud se zpráva potvrdí, je to skandální prohra,“ konstatoval.

Později na twitteru označil výsledek za „totální krach Babišovy evropské politiky“. „Premiér, který nedokáže hájit naše zájmy, prokaučuje možnost získat více vakcín, je českým občanům k ničemu,“ uvedl.

Pan premiér o dalších vakcínách pro ČR vyjednával sám, postup s vládou nekonzultoval. Je to čistě jeho odpovědnost a musí občanům vysvětlit, proč jsme přišli o 70 000 vakcín.

13:24 – 02. 04. 2021

24 223

Šéf české diplomacie Tomáš Petříček, který bude za týden kandidovat na předsedu koaliční ČSSD, na twitteru napsal, že Babiš chtěl jednat sám a strategii s nikým nekonzultoval. „Výsledky nám neoznámil. Takže teď musí také sám převzít zodpovědnost a omluvit se těm, kdo budou na vakcíny čekat zase o něco déle.“

Pan premiér chtěl o všem jednat sám, strategii s nikým nekonzultoval, výsledky nám neoznámil. Takže teď musí také sám převzít zodpovědnost a omluvit se těm, kdo budou na vakcíny čekat zase o něco déle.

12:22 – 02. 04. 2021

102 758

Šéf SPD Tomio Okamura napsal, že Babiš se bojí jednat samostatně ve prospěch ČR a evidentně ani není dobrý vyjednavač. V zajišťování vakcín selhala Evropská komise, jejíž šéfka Ursula von der Leyenová by měla odstoupit, dodal.

„Neschopní ministři české vlády by měli podat demisi a umožnit vznik vlády odborníků,“ uvedl Okamura.

‚Za zavřenými dveřmi solidarita neexistuje.‘ Babiš kritizuje unijní oznámení o rozdělení vakcín

Číst článek

Podle předsedy lidovců Mariana Jurečky se jedná o Babišovo naprosté selhání v jednáních. „Mohl zajistit pro naše občany více vakcín, neudělal to ani včera (ve čtvrtek), ani na podzim, když neobjednal pro ČR maximální možný počet vakcín, které objednat mohl,“ komentoval Jurečka. Babišova špatná rozhodnutí tak mohou za tisíce zbytečně zmařených životů.

O opakovaném selhání předsedy vlády mluví také šéfka TOP 09 Markéta Pekarová Adamová. „Nyní se ukázal jako neschopný vyjednavač. A dokonce české občany připravil o 140 tisíc vakcín, které mohl získat navíc. Může za to přímo Babiš sám, i kdyby vinu házel na kohokoliv, z toho se nevymluví,“ řekla Adamová.

Kvůli Babišovým opakovaným selháním přišly už desítky tisíc rodin o příbuzné, míní. „A další ještě přijdou,“ varovala.

ČTK

Zdroj