Premiéři V4 měli jasno: Orbán a Fico vyrazili za Zemanem na jednohubky, Tusk jednal s Pavlem

před 3 měsíce 44

Zeman zhruba po čtyřicetiminutové schůzce řekl, že schůzka s premiéry byla velmi přátelská. Obohacující podle něj byla v tom, že jde o politiky, kteří mají svůj vlastní názor a nekopírují názory ostatních. Tématem setkání byla pomoc Ukrajině napadené Ruskem. „Lišíme se v názoru na formu této pomoci. Avšak shodujeme se, že tato pomoc, ať už humanitární, nebo vojenská, by měla vyústit v mírové řešení,“ řekl Zeman. Dodal, že případné vyslání vojáků NATO na Ukrajinu by považoval „za nepříliš originální začátek třetí světové války“.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Ficova řeč o válce strhla bouři. Aušus, ostuda pro Slovensko, hlásí čeští i světoví politici

Zeman se vyjádřil také ke Green Dealu, tedy Zelené dohodě pro Evropu. Ta je podle něho hlavní příčinou aktuální situace v zemědělství a energetické krize. Podle fotografií ze setkání Zeman pohostil Fica a Orbána jednohubkami.

Premiéři V4 po setkání v Praze konstatovali, že se shodují v tom, že ruská agrese proti Ukrajině je hrubým porušením mezinárodního práva a že Ukrajina potřebuje pomoc. Liší se ale v názorech na příčiny ruské agrese na Ukrajině i na formy pomoci, které jsou ochotny napadené zemi poskytovat, řekl novinářům premiér Petr Fiala (ODS). Podle všech čtyř premiérů má skupina středoevropských zemí, která vznikla po pádu komunismu, smysl i přes rozdílné názory.

MOHLO VÁM UNIKNOUT: O míru by se mělo jednat na Slovensku. Válku vidíme realisticky, řekl Pellegrini

Přečtěte celý článek