Přemluví Putin Lukašenka k invazi na Ukrajinu? Ani to by Rusům nepomohlo, vysvětlují experti

5 měsíce starý 40

Ruské ministerstvo obrany informovalo, že cílem vojenského cvičení je vyhodnotit bojeschopnost a bojovou připravenost jednotek. Podle agentury Reuters není jasné, kdy a kde se manévry uskuteční. Tyto jednotky jsou součástí společného vojenského uskupení, které Minsk a Moskva před časem vytvořily. Podle dřívějších údajů Rusko do sousední země poslalo až 9 000 vojáků a stovky kusů bojové techniky.

Lukašenkův režim na začátku vpádu ruských vojsk na Ukrajinu poskytl běloruské území ruským vojákům, kteří útočili na Kyjev. V současnosti Rusům poskytuje prostor pro vzdušné útoky na Ukrajinu a ruskou invazi podporuje také materiálně.

Lukašenko opakovaně řekl, že Bělorusko nemá v plánu vyslat ke svému jižnímu sousedovi vojenské jednotky, připomíná agentura AFP. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj nicméně v neděli ve svém pravidelném proslovu řekl, že prioritou je stále ochrana hranic Ukrajiny jak s Ruskem, tak s Běloruskem.

Běloruská nezávislá média a opozice v pátek spekulovaly, zda Putin nejede do Minsku proto, aby Lukašenka přiměl k přímému zapojení do války proti Ukrajině. Nevylučují však ani variantu, že Putinova návštěva bude gestem „na počest posledního spojence Moskvy“.

O možném přímém zapojení Běloruska do války nicméně spekuluje i analýza amerického Centra pro studium války (ISW). Podle analytiků Putinovo setkání s velením ruské armády, údajná návštěva ministra obrany Sergeje Šojgua na frontových liniích a jednání Putina s Lukašenkem, můžou naznačovat plánování nové fáze úderů proti Ukrajině. A do té by se mohlo zapojit i právě Bělorusko.

„Schopnost ruské armády, i třeba posílenou o část běloruských ozbrojených sil, připravit a vést efektivně rozsáhlé útočné operace během několika nadcházejících měsíců zůstává sporná,“ míní ISW s tím, že možnost přímého zapojení běloruské armády do konfliktu zůstává nadále spíše nepravděpodobná. Muselo by totiž předtím dojít ke zlepšení její výbavy.

„Putin může nařídit obnovení rozsáhlých útočných operací ještě letos v zimě, ale je důležité nepřeceňovat pravděpodobné schopnosti ruských nebo kombinovaných rusko-běloruských sil úspěšně plnit cíle,“ dodává ISW.

Zdroj