Přes den náročný program, v noci sledování seriálů. Královna je vyčerpaná a omezí aktivity

2 měsíce starý 21

Obavy o královnino zdraví se vyrojily minulý týden poté, co noc ze středy na čtvrtek strávila v nemocnici. Údajně šlo o předběžné vyšetření a v pondělí už je Alžběta II. zpátky ve své rezidenci na hradě Windsor. Lékaři jí však nařídili odpočinek. Kvůli svému zdravotnímu stavu minulý týden zrušila návštěvu Severního Irska.

„Královna nemusí absolvovat všechny velké akce. Část svých povinností může předat svému následníkovi princi Charlesovi a dalším členům královské rodiny,“ uvedla autorka desítky knih o členech monarchie Ingrid Sewardová. „Charles by se měl postavit své matce čelem a říct, že toho bylo dost. Královna přeci nechce neustále ležet v nemocnici kvůli své vyčerpanosti,“ doplnila spisovatelka.

Od začátku tohoto měsíce královna absolvovala celkem 19 veřejných vystoupení. Na zámku Windsor pak minulý týden pořádala recepci za účasti spoluzakladatele americké softwarové společnosti Microsoft Billa Gatese či britského premiéra Borise Johnsona. Na pořadu dne má královna také několik soukromých schůzek a nezapomíná ani na každodenní čtení tisku. „Její osobní asistenti musí být nemilosrdní a musí jí říct: Madam, nemůžete dělat všechno,“ myslí si její bývalý tajemník Dickie Arbiter.

„Královna i její personál musí najít nějakou rovnováhu,“ řekla spisovatelka Sally Bedell Smithová, která napsala bestseller Alžběta II: Život moderní panovnice. „Doufám, že se její asistenti poučili z šíleného tempa, které britská panovnice udržovala po celý měsíc,“ dodala.

Královna je fanouškem Line of Duty

Alžběta II. neodpočívá ani ve svém volnu a pozdní večery tráví sledováním televize, píše deník Daily Mail. Vzhůru zůstávala i kvůli sledování tenisového turnaje US Open. Ujít si nenechala ani předávání environmentálních cen, které zavedl její vnuk princ William. Prozradila to na sebe během schůzky na hradě Windsor, kam za ní přijel americký vyslanec pro klima John Kerry.

Na začátku letošního roku se také objevily informace, že je královna velkým fanouškem populárního seriálu televize BBC Line of Duty. Podle listu Sunday Times je 95letá panovnice „velmi zaujata“ tímto dramatem a prý si o něm ráda povídá se svým blízkým spolupracovníkem sirem Tonym Johnstonem Burtem.

A zatímco se chce královna v nejbližší době vrátit ke svým povinnostem, její asistenti teď pracují na nové strategii, jak zjednodušit královnin nabitý program. Úředníci údajně sestavují „základní“ seznam klíčových událostí, které bude královna v příštích 12 měsících upřednostňovat, včetně oslavy k 70. rokům její vlády, která se uskuteční v červnu.

Překopat královnin diář se její pomocníci rozhodli také vzhledem k nadcházející cestě na klimatický summit Cop26, který se uskuteční příští měsíc ve skotském Glasgow. „Královna je v pořádku, ale potřebuje si odpočinout a šetří si energii na Cop26,“ řekl zdroj blízký královské rodině deníku Daily Mail. Podle předběžných informací by měl na cestě královnu doprovázet další člen královské rodiny, a to pro případ, že by se Alžbětě přitížilo.

Zdroj