Přestaneme testovat a budeme se těšit na další vlnu umírání

1 měsíc starý 10

Prezident České lékařské komory Milan Kubek. | FOTO: Česká lékařská komora

V sobotu večer jsem dokončil rozhovor s MUDr. Milanem Kubkem, prezidentem České lékařské komory. Požádal jsem ho o interwiev, protože ke mně dorazila velmi podezřelá zpráva z lékařského prostředí. Ta zpráva říkala, že vláda má v úmyslu přestat plošně testovat covid. Pan prezident Kubek mi ten od pohledu neuvěřitelný záměr potvrdil. A v neděli jej potvrdil i MUDr. Petr Smejkal, hlavní epidemiolog IKEM, v Otázkách Václava Moravce. Zdá se, že podzimní vlna umírání na covid v roce 2020 vládě nestačila, a tak ji chce zopakovat i letos.

Klíčový podíl na podzimní vlně umírání v loňském roce měla skutečnost, že vláda na žádost lidu hovořícího skrze facebook přes léto zásadně omezila či téměř zrušila všechna protiepidemická hygienická opatření, a nepřitlačila pořádně ani počátkem září, kdy se vracely děti do škol. Výsledky známe. Kolik z těch třiceti tisíc plně potvrzených úmrtí na covid zemřelo kvůli té loňské letní frivolnosti, nikdo neví. A neví se přesně ani to, zda jich nebylo dokonce čtyřicet tisíc, o deset tisíc víc. Mrtvých, u kterých nebyl při umírání či po smrti covid diagnostikován, ale kteří na něj zemřeli, jak odhadují někteří epidemiologové. Ale zcela jistě jich bylo hodně. Nyní to vypadá, že se část vládního proticovidového teamu rozhodla zkusit reprízu vlny z podzimu 2020.

Současný stav na frontě

Ono světlo na konci tunelu, které se rozsvítilo s registrací první vakcíny proti covidu, znamenalo jen to, že tunel epidemie reálně má nějaký konec. Neznamenalo to však ani náhodou, že jsme se už na konec toho tunelu dostali. A pravděpodobně to neznamenalo ani to, že poté, co se na konec tunelu skutečně dostaneme, přestane být covid problémem. Spíš to vypadá, že už tu s námi podobně jako adenoviry, koronaviry způsobující rýmu či viry chřipky zůstane. V chudých neproočkovaných zemích asi bude „bublat“ už navždy, vždy po pár letech se objeví nějaká zvláště vydařená mutace, která se vyvine v některém z miliard svých lidských nosičů v chudém neočkovaném světě, my budeme muset trochu pozměnit vakcínu či namíchat nějaký „koktejl“ vakcín a přeočkovávat se jako proti chřipce každoročně.

Dále čtěte

()

Vracíme Čechům noviny. Sbírku na Týdeník FORUM podporují stovky lidí, pomozte také

Rozhodli jsme se začít v srpnu vydávat Týdeník FORUM, tištěný týdeník na novinovém papíru pod heslem „Vracíme Čechům noviny“. Velké podpory se ...

číst článek »

Situace se zlepšuje, už brzy snad bude vyřešen nedostatek vakcín, ale většina naší populace ještě není proočkovaná. A ti, co covidem prošli, mají neznámou hladinu protilátek – u lidí se silnou imunitou s bezpříznakovým, asymptomatickým průběhem nemoci možná nemají vůbec žádné navíc proti lidem, kteří covid ani očkování neabsolvovali.

Takže se vlna nemoci může vrátit, hned jak tomu pomůže příroda. Stačí jen vystřídání ročních období anebo pár chladných deštivých týdnů, které naženou lidi do interiérů. Pravda, ti choulostivější očkovaní, kteří přes očkování covid dostanou a onemocní, budou mít lehký průběh. Účinnost vakcín schválených pro EU se pohybuje až kolem 95 procent. Ale neočkovaných je zatím pořád ještě velká většina, a i po dodávce dostatečného počtu vakcín zde zůstane početná skupina principiálních odpíračů, co se nenechají očkovat, protože by jim ve skutečnosti vstříkli mikročipy. Proto je stále mimořádně žádoucí předběžná opatrnost – už jen z důvodů ekonomických. Jeden den lockdownu, spočítám-li průměr odhadů od několika expertů, nás stojí asi dvě miliardy korun.

Prezident ČLK

Z lékařského prostředí ke mně dorazil drb, že vláda má v úmyslu přestat plošně testovat, až záchyt poklesne pod 75 pozitivně testovaných na 100 000 lidí za uplynulých sedm dnů. Hlavní důvody jsou prý ekonomické. Přitom se blíží léto, blíží se dovolené, a ve třetím světě doslova bublají kotle vařící nové a nové mutace koronaviru. Letošní léto už bude ve znamení cestování, a loňské epidemické omezení pohybu jistě vyvolá protireakci: Někam vyjedou i lidé, kteří třeba do zahraničí na dovolenou nejezdívají – ale jak to rok nebylo možné, tak cestování zase získalo nádech nedostupnosti. Takže jedem alespoň do Turecka!

Pokud v momentě, kdy se začnou první dovolenkáři vracet, nebudeme testovat, trasovat a také sekvenovat (kvůli identifikaci exotických mutací), zaděláváme si na stejně vražedný podzim, jaký byl loni. A pokud nebude co nejširší testování dostupné na konci srpna a počátkem září, kdy po prázdninách nastoupí děti do škol, může nastat katastrofa. Právě v momentě, kdy je malý záchyt, kdy epidemie klesá, dostává trasování zásadní význam. Díky malému počtu zachycených pozitivních lze účinně jejich kontakty vytrasovat a dát do karantény – takže se nemoc dál nešíří. Když jsou záchyty pozitivních vysoké, trasování – jako loni na podzim – příliš nefunguje. Přes to všechno nyní jedna sekce vládního epidemického teamu zkouší plošné testování zrušit.

Doktor Milan Kubek – prezident ČLK – měl dle mých drbů být při jednání koncem minulého týdne, kde padl návrh jedné odborné skupiny vládního teamu pro kontrolu epidemie. Byl tak laskav, že nám ihned dal rozhovor. Nepřepisuji jej, poslechněte si ho. Trvá jen dvanáct minut. Je lepší jej slyšet než číst, protože v lidském hlase, intonaci a kadenci řeči je mnoho obsahu, který se nedá přepsat. Já nemůžu s klidným svědomím napsat „pan doktor hovoří naštvaně a je poznat, že se ho nekompetentnost nového návrhu vyloženě odborně dotýká“. Nemohu to doložit. Ale z jeho hlasu to poznáte. Jeho emoce chápu. Těch pár korun, které by testy (pokud možno ne antigenní, ale PCR) stály, by zemi přišlo levněji než pouhých pár hodin lockdownu. Pokud nebudou navrátilci z dovolených důsledně testováni a pozitivní důsledně trasováni, pokud se nebude testovat při zářijovém nástupu dětí do škol, koledujeme si o reprízu podzimní krize 2020. Ale vím, že jsem laik – tak předávám slovo MUDr. Milanu Kubkovi, prezidentovi České lékařské komory.

Zdroj