Přesun jaderných zbraní do Británie je krokem k eskalaci, hrozí Rusové Spojeným státům

4 týdny starý 7

Ruské ministerstvo zahraničí varovalo Ameriku před návratem jejich jaderných zbraní Spojeného království. Rusko to bude považovat za krok k eskalaci, prohlásila na úterním brífinku mluvčí resortu Maria Zacharovová. Spojené státy ovšem toto rozhodnutí stále nepotvrdily.

„Pokud bude tento krok realizován, budeme to vnímat jako krok eskalace, který vede přesně opačným směrem, než je řešení naléhavého úkolu, tedy stáhnout všechny americké jaderné zbraně z evropských zemí,“ prohlásila mluvčí ruského ministerstva zahraničí Zacharová k možnému návratu amerických jaderných zbraní na území Británie.

Americké taktické jaderné zbraně byly v minulosti ve Spojeném království uloženy více než padesát let, a to od roku 1954 do roku 2008, kdy v rámci programu jaderného odzbrojení byly z Británie odvezeny.

O jejich návratu se v médiích začaly objevovat zprávy v souvislosti se zprávou Federace amerických vědců. V té se totiž uvádí, že analýza návrhu rozpočtu amerického letectva na příští rok takový krok naznačuje.

Podle dokumentu má být na britské letecké základně Lakenheath, která se nachází 100 kilometrů od Londýna instalován sklad, přičemž ho v tomto případě Američané označují termínem „surety“, který je běžně používaný v rámci ministerstva obrany a ministerstva energetiky USA k označení způsobilosti udržovat jaderné zbraně v bezpečí. Zároveň by měly být v blízkosti skladiště zbraní vybudovány i kasárny pro personál, údajně pro piloty F-35 britského letectva. Informace ovšem zatím nebyly oficiálně potvrzeny, přičemž by stavba zařízení měla začít v červnu příštího roku a skončit v únoru roku 2026.

Federace zdůraznila, že rozhodnutí o rozmístění jaderných arzenálů v Británii dosud ve Washingtonu nepadlo.

Zdroj