Převratný objev. Sluneční soustava se nachází uvnitř gigantické bubliny

1 týden starý 5

Po podrobném zmapování oblasti pomocí dat z vesmírné observatoře Gaia dospěli vědci k závěru, že obrovskou bublinu, která na délku měří asi tisíc světelných let, vytvořily výbuchy několika hvězd před mnoha miliony let.

„Vypočítali jsme, že během uplynulých milionů let muselo explodovat asi 15 hvězd, aby se bublina dostala do stavu, v jakém se nachází dnes,“ vysvětlila astronomka Catherine Zuckerová.

Převratné zjištění potvrzuje některé předchozí teorie a modely, přináší ale také jedno nové zásadní zjištění – bublina se nadále zvětšuje a na jejím vnějším povrchu se vytváří mnoho nových hvězd. Důvodem je vysoká koncentrace plynů a prachu, který na okraj bubliny vytlačily výbuchy hvězd. Z toho důvodu se z pláště bubliny formují nové hvězdné systémy s planetami.

Výzkumníci si myslí, že v galaxii je podobných bublin mnoho, uvedl server ScienceAlert. Určit a lokalizovat bublinu kolem naší sluneční soustavy nebylo pro vědce vůbec jednoduché. Velmi složité prý bylo určovat jednotlivé vzdálenosti hvězd a dalších objektů v prostoru. Tým musel také pracovat s obrovským množstvím dat.

Astronomové na základě objevu následně vyhotovili simulaci, pomocí níž nahlédli do minulosti bubliny. Stará má být více než 14 milionů let.

Zdroj