Prezident Biden odsoudil útok na manžela Pelosiové. ‚Každý se musí postavit proti násilí v naší politice‘

4 měsíce starý 108

Útok na manžela předsedkyně Sněmovny reprezentantů Nancy Pelosiové je opovrženíhodný. V projevu ve Filadelfii to v pátek večer podle agentury Reuters řekl americký prezident Joe Biden. Zprávy podle něj naznačují, že útok byl mířen na Pelosiovou. Dvaaosmdesátiletý Paul Pelosi skončil po útoku v nemocnici.

Washington 9:56 29. října 2022

„Každý člověk s klidným svědomím se musí jasně a jednoznačně postavit proti násilí v naší politice,“ reagoval Biden ve Filadelfii | Foto: Tasos Katopodis | Zdroj: Reuters

Dvaaosmdesátiletý Paul Pelosi skončil v pátek v nemocnici poté, co jej v jeho domě v Kalifornii brutálně napadl útočník. Podle zdrojů z vyšetřování nebylo napadení náhodné a útočník se Pelosiho ptal, kde je jeho manželka.

Čína zahajuje vojenské cvičení u Tchaj-wanu. Tam přiletěla předsedkyně Sněmovny reprezentantů USA

Číst článek

Pelosiová, která je stejně jako Biden z Demokratické strany, v době útoku byla i se svou ochrankou ve Washingtonu. Její manžel byl operován s poraněními hlavy a rukou.

„Už stačilo, čeho je moc, toho je příliš. Každý člověk s klidným svědomím se musí jasně a jednoznačně postavit proti násilí v naší politice, bez ohledu na to, jaká vaše politika je,“ prohlásil šéf Bílého domu ve Filadelfii.

Stanice CNN uvedla, že zadržený podle svého známého sdílel či psal na sociálních sítích konspirační teorie ohledně vakcín proti covidu-19 či ohledně útoku na Kapitol z loňského ledna. Čin odsoudili také další politici Demokratické i Republikánské strany.

Podle agentury AP se dům Pelosiových, který se nachází v zámožné čtvrti Pacific Heights, stal několikrát objektem politických protestů. Během pandemie před ním protestovali kadeřníci poté, co se na internetu objevilo video, jak si Pelosiová nechává upravit účes v době, kdy kadeřnictví musela mít zavřeno.

Nevyjadřujte obavy o lidská práva, žádá sportovce na olympiádě Pelosiová. Obává se odvety Číny

Číst článek

Kvůli návštěvě Tchaj-wanu na místě demonstrovali lidé z čínské komunity. Při projednávání vládního balíku na podporu růstu někdo na vrata garáže Pelosiových napsal „chceme všechno“ či „zrušte nájmy“ a doprovodil to symbolem anarchistického hnutí.

Ačkoliv není zcela jisté, zda útok souvisí s politickými postoji Pelosiové, napadení podle agentury AP nastoluje otázky týkající se zabezpečení soukromých rezidencí amerických zákonodárců. V loňském roce parlamentní policie dostala k prošetření bezmála 10 tisíc výhrůžek, které kongresmani obdrželi.

Spojené státy za necelé dva týdny čekají důležité kongresové volby. Republikáni mají podle současných průzkumů šanci získat kontrolu nad Sněmovnou reprezentantů a možná i nad Senátem.

ČTK

Zdroj