Prezident není v dobrých rukou, prohlásil Vystrčil. S takovým jednáním by nesouhlasil

3 měsíce starý 57

“Senát od samotného začátku, co má prezident problémy, je maximálně činný. Zároveň jsme slušní a čekali jsme na to, až bude Kancelář republiky vhodně informovat,” řekl na páteční tiskové konferenci šéf Senátu Miloš Vystrčil. Dodal, že dopis Kanceláři odeslal v pondělí a do pátku nedostal odpověď. Rozhodl se tak pro další krok. 

“Odeslal jsem dopis řediteli Ústřední vojenské nemocnice panu Zavoralovi a táži se ho, jak to s prezidentem je a zda je schopen vykonávat úřad. Doufejme, že bude rychlejší než Kancelář prezidenta republiky. Sledujeme to opravdu velmi pečlivě. Konzultuji to i s nově zvolenými poslanci. Naším cílem je zajistit, aby měl prezident klid, ale zároveň až nastane jeho role, abychom věděli, že bude schopen,” informoval o svém kroku předseda Senátu. Podle něj nelze řešit situaci na poslední chvíli. Senát je ale připraven.

Co se týče aplikace článku 66 (tedy zneschopnění prezidenta vykonávat svou funkci), musel by se Senát shodnout s Poslaneckou sněmovnou. Ta ale nebude připravena do 8. listopadu, kdy se sejde poprvé. "Do 8. listopadu není potřeba žádný úkon prezidenta tak, aby vše fungovalo normálně," vysvětlil Vystrčil. 

Zároveň se svěřil se svými obavami ohledně okolí Miloše Zemana. “Osobně jsem přesvědčen, že pokud se mluví o zaměstnancích Kanceláře prezidenta republiky, prezident není v dobrých rukou. Nejsem si jistý, že se vším, co se děje, pan prezident souhlasí. Tak jak pana prezidenta znám, jsem přesvědčen, že by s některými kroky nesouhlasil. Pan prezident bohužel není v dobrých rukou,” prohlásil na páteční tiskové konferenci Vystrčil 

K situaci se vyjádřil i senátor Jiří Drahoš. “Mám pocit, že sleduji drama, jak dehonestovat prezidenta republiky. Zajímavé na tom je, že prezident nevystupuje, ale v hlavní roli je kancléř a tiskový mluvčí. Ti sehrávají neuvěřitelnou hru,” popsal Drahoš. Naznačil také, že manželka prezidenta Miloše Zemana byla využita, aby upozornila na chyby ostatních.

Miloš Zeman a jeho nejdůležitější okamžiky
Zdroj