Prezident Pavel se setkal s hejtmanem Vondrákem, který ho podpořil ve volbách

2 měsíce starý 38

 Radek Bartoníček

Prezident se v podvečer setká i s ostravským primátorem Tomášem Macurou (dříve ANO), který mu stejně jako Vondrák dal hlas v prezidentských volbách. Oba moravskoslezští politici se po podpoře Pavla dostali do sporů s vedením hnutí, z něhož nakonec vystoupili. Macuru ze svého středu vyloučil i klub zastupitelů hnutí ANO. Prezidentská volba odstartovala problémy v ostravské buňce hnutí ANO. Poté, co byli Macura a také jeho náměstkyně Zuzana Bajgarová, vyloučeni z klubu hnutí ANO, rozhodli se ho opustit i další zastupitelé.

Prezident navštívil Moravskoslezský kraj už po prvním kole prezidentské volby. V regionu ho tehdy nejen na nádraží, ale především na Masarykově náměstí vítaly davy lidí. Na centrální ostravské náměstí přišly Pavla podpořit tisíce lidí. Velký zájem o jeho návštěvu ho tehdy překvapil.

Před zahájením setkání s Vondrákem se prezident i jeho manželka Eva podepsali do pamětní knihy a převzali si dary, které pro ně připravil kraj. Všechny dárky vyrobily firmy z regionu. Prezident dostal například dřevěné motorkářské hodinky, prezidentský pár pak i trička s kresleným slovníkem moravskoslezského nářečí.

Manželka prezidenta dostala knihy Šikmý kostel od Karin Lednické, které vypráví příběhy několika generací hornických rodin, a karafu ze sklárny Jakub ve Vrbně pod Pradědem. Prezidentský pár potleskem vítaly desítky zaměstnanců krajského úřadu. Při příjezdu na Pavla křičel starší muž před krajským úřadem "Hanba, hanba".

V obou kolech prezidentské volby byl v Moravskoslezském kraji úspěšnější Babiš, který v prvním kole volby získal 44,86 procenta hlasů, zatímco Pavla podpořilo 27,80 procenta voličů. Ve druhém kole Babišovi odevzdalo hlas 53,07 procenta zúčastněných voličů, zatímco vítěz prezidentské volby tehdy v regionu získal 46,92 procenta hlasů.

Zdroj