Prezident Srí Lanky uprchl před nepokoji do Singapuru. Šéfovi parlamentu poslal rezignaci

4 měsíce starý 104

Prezident kvůli rozsáhlým protestům proti jeho vládě uprchl ve středu ze země, po zastávce na Maledivách ve čtvrtek přistál v Singapuru kolem 19:20 hodin místního času (13:20 SELČ) letem saúdskoarabské letecké společnosti.

Podle prohlášení singapurské vlády je Radžapaksa v městském státě v jihovýchodní Asii jako soukromá osoba a nepožádal o azyl. Singapur obecně žádostem o azyl nevyhovuje, dodalo místní ministerstvo zahraničních věcí.

Zatím není jasné, zda Radžapaksa zůstane v Singapuru, nebo bude pokračovat do jiné země. Podle komentátorů měl prezident v úmyslu odcestovat ze Srí Lanky ještě ve chvíli, kdy jej v nejvyšší ústavní funkci chránila imunita před případným stíháním. To mu hrozí v případě, že moc v zemi převezme nová vláda.

Situace ve srílanském Kolombu je podle agentury Reuters klidná. Vůdci protestů ohlásili, že další útoky proti vládním budovám zatím nechystají, což by mělo dát zákonodárcům prostor k nalezení východiska z politického chaosu.

Demonstrace na Srí Lance začaly v dubnu, situace se vyostřila v posledním týdnu. Ostrovní země, kde žije 22 milionů obyvatel, se potýká s nedostatkem deviz, kvůli kterému má problém zaplatit dovoz paliv, potravin a léků. Lidé měsíce čelí rostoucí inflaci a výpadkům v dodávkách energie.

Zdroj