Prezident Zeman byl propuštěn z nemocnice. Podle mluvčího Ovčáčka odjel na zámek v Lánech

5 měsíce starý 24

Prezident Miloš Zeman byl v pátek krátce po 10. hodině propuštěn z Ústřední vojenské nemocnice (ÚVN) v Praze, kde byl od čtvrtka podle Hradu na plánované návštěvě. Pavilon B opustil na vozíku, z něhož za pomocí ochranné služby před budovou nastoupil do přistaveného automobilu. Mluvčí Hradu Jiří Ovčáček uvedl, že Zeman po propuštění z nemocnice odjel na zámek v Lánech.

Zeman do nemocnice nastoupil ve čtvrtek dopoledne. Prezidentův kancléř Vratislav Mynář poté řekl, že Zeman je v ÚVN na plánované kontrole vyživovací sondy a následně bude z nemocnice propuštěn. Vyjmutí sondy, kterou prezidentovi lékaři zavedli po zdravotních potížích kvůli riziku podvýživy loni na podzim, bude podle něj přicházet v úvahu nejdříve ke konci roku.

Dále čtěte

(Týdeník FORUM)

Nový Týdeník FORUM: Kdo zametá na Hradě stopy? A proč?

číst článek »

Prezident byl loni na podzim v nemocnici 48 dní. Panovaly tehdy pochybnosti o tom, jestli je schopen plnit své pracovní povinnosti. Nynější hospitalizace byla podle Hradu a nemocnice jen krátkodobá, příští týden má Zeman pracovní program. „Mohu pouze konstatovat, že panu prezidentovi končí tento týden dovolená a v týdnu příštím už jsou naplánovány mnohé aktivity – setkání s velvyslanci, setkání s panem premiérem nebo Země živitelka,“ sdělil ve čtvrtek Ovčáček.

Zeman v červenci řekl, že ředitel ÚVN Miroslav Zavoral po posledním odběru krve konstatoval, že z 50 indikátorů zdravotního stavu je 48 dokonalých a dva jsou špatné kvůli vyšší hladině cukru v krvi.

Někteří senátoři a poslanci v době Zemanovy loňské hospitalizace kvůli jeho stavu začali uvažovat o dočasném převodu části pravomocí prezidenta na předsedu Sněmovny a vlády, což umožňuje článek 66 ústavy. Hradní kancelář to odmítala, díky zlepšení prezidentova zdravotního stavu se tak nestalo.

Zeman snahy o převod pravomocí označil za pokus o puč. Ministrovi spravedlnosti Petrovi Blažkovi (ODS) podal na konci června podnět k prověření možné sabotáže. Vrchní státní zastupitelství v Praze na začátku července uvedlo, že Zemanovo podezření nebylo důvodné.

Zdroj