Prezident Zeman na Hradě vyjádřil Dudovi podporu v problematice dodávek ruského plynu

3 měsíce starý 96

Prezident Miloš Zeman vyjádřil Polsku plnou podporu v problematice zastavení dodávek ruského plynu. Rusové porušili existující smlouvy jak z hlediska termínu, tak z hlediska formy placení. Zeman to řekl po jednání s polským protějškem Andrzejem Dudou v Praze. Ten Zemanovi poděkoval za to, že ruské jednání nazval jako agresi proti Ukrajině a že Česko zaujalo ke konfliktu jednoznačné stanovisko. Duda odpoledne přijal i premiér Petr Fiala (ODS).

Praha 14:17 27. dubna 2022

Polský prezident Andrzej Duda a jeho český protějšek Miloš Zeman na Pražském hradě | Foto: Jiří Ovčáček | Zdroj: Pražský hrad

Polsko se stalo hlavním obráncem evropských hodnot a profilující zemí v odporu proti ruské agresi na Ukrajině, uvedl Zeman.

„Řekl jsem panu prezidentovi, že v době, kdy Brusel kritizoval Polsko, jsem tuto kritiku označil jako vměšování se do vnitřních polských záležitostí,“ dodal. Evropská unie vede s Polskem a Maďarskem několik sporů o porušování unijních hodnot.

Pan prezident na Pražském hradě srdečně přivítal polského prezidenta Andrzeje Dudu.

Téma jednání je vážné. Ruská agrese proti Ukrajině , pomoc zemi čelící brutálnímu válečnému násilí. pic.twitter.com/YcTWyaajpL

— Jiří Ovčáček (@PREZIDENTmluvci) April 27, 2022

Ruská plynárenská společnost Gazprom ve středu ráno zcela zastavila dodávky plynu do Polska a Bulharska. Své rozhodnutí zdůvodnila tím, že místní plynárenské podniky PGNiG a Bulgargaz odmítly za plyn platit v rublech, jak Moskva požaduje.

Evropská unie oznámila, že chystá společnou reakci. Podle polské i bulharské strany Gazprom porušil uzavřené smlouvy.

Odběratelé v Polsku podle Dudy nepocítí zastavení dodávek plynu z Ruska. S problémem si Polsko poradí i v rámci spolupráce v Evropě, řekl. „Mohu ujistit mé krajany, kteří využívají plyn na topení, vaření nebo na ohřívání vody, že nenastane taková situace, že nebudou mít plyn,“ poznamenal Duda.

Zeman nazval bilaterální vztahy České republiky s Polskem za skvělé.

„Myslím si, že až překonáme společným úsilím tuto krizi, která zahrnuje i společnou pomoc ukrajinským uprchlíkům, tak si oddechneme a budeme říkat, že svět je jiný, než byl před touto válkou. A chci věřit, že bude lepší, protože dokážeme společným úsilím, aby agrese nebyla úspěšná,“ dodal český prezident.

Duda poznamenal, že Polsko, Česká republika i další země přijímající uprchlíky z Ukrajiny by měly obdržet finanční podporu z Evropské unie.

„Je pro mě nepochopitelné, že našim zemím není poskytovaná pomoc evropskými institucemi,“ kritizoval. Se Zemanem hovořili také o blížícím se summitu NATO v Madridu. Podle Dudy by měla být posílena alianční vojenská přítomnost v Polsku.

Prezidenti mluvili také o kanálu Dunaj-Odra-Labe, který Zeman dlouhodobě podporuje, zatímco vláda Spolu a Pirátů se STAN avizovala zastavení prací na projektu. Podle Dudy by propojení vodních toků umožňovalo především dopravování zboží.

ČTK

Zdroj