Prezident Zeman: Princ Philip byl jedinečná osobnost

1 měsíc starý 11

Miloš Zeman se s britským královským párem setkal v roce 1996 za přítomnosti tehdejší hlavy státu Václava Havla. Foto: Tomáš Turek, ČTK

Prezident Zeman: Princ Philip byl jedinečná osobnost

Zeman královně napsal, že se o skonu vévody z Edinburghu dozvěděl s hlubokým zármutkem. Připomněl, že nedávno uplynulo 25 let od návštěvy britského královského páru v Praze, při které se s Philipem setkal.

“Prince Philipa jsem vždy považoval za jedinečnou osobnost, která svým šarmem, noblesou a intelektem reprezentovala Velkou Británii v tom nejlepším smyslu slova,” kondoloval prezident republiky 🇨🇿 Jejímu Veličenstvu královně 🇬🇧 Alžbětě II. Více zde: https://t.co/Z64tMBzbQC

— Jiří Ovčáček (@PREZIDENTmluvci) April 9, 2021

"Byla to pro mě tenkrát mimořádná čest. Prince Philipa jsem vždy považoval za jedinečnou osobnost, která svým šarmem, noblesou a intelektem reprezentovala Velkou Británii v tom nejlepším smyslu slova," uvedl prezident. "Jeho celý život je svým způsobem neuvěřitelnou kronikou moderních dějin nejen Velké Británie, ale celé Evropy. Jsem přesvědčen o tom, že jeho výjimečný odkaz bude v našich srdcích žít i nadále," dodal.

Kmen ho uctívá jako boha

Petříček připomněl, že se zesnulý princ Philip dožil 99 let a po boku Alžběty stál téměř 70 let. "Jeden z domorodých kmenů žijící v souostroví Vanuatu ho dokonce uctívá jako boha. Odešel jeden ze symbolů novodobé britské monarchie," uvedl na twitteru.

Philip zemřel ve Windsoru dnes ráno. Od letošního února do března pobýval v londýnské nemocnici, kde se léčil s infekcí a po neupřesněném zákroku na srdci.

Narodil se 10. června 1921 na řeckém ostrově Korfu. Jeho babička z matčiny strany byla vnučkou britské královny Viktorie. S Alžbětou II. se oženil v roce 1947, pět let předtím, než se stala královnou. Podle zpravodajského serveru BBC mu proto patří titul nejdéle sloužícího královského chotě v historii země. Pár má čtyři děti, osm vnoučat a deset pravnoučat.

yknivoNumanzeSaNyknalC

Zdroj