Prezidentem Peru bude Castillo. Fujimoriová uznala porážku a vyzvala k protestům

2 měsíce starý 17

O nové hlavě státu rozhodovali voliči v Peru 6. června. Ve druhém kole svedli Castillo a Fujimoriová velmi těsný souboj a nakonec je od sebe dělilo pouze čtyřiačtyřicet tisíc hlasů. Castillovi se podařilo získat podporu chudších voličů ve venkovských oblastech, Fujimoriová oslovila bohatší městské voliče.

Volební úřady s vyhlášením vítěze dlouho čekaly, protože se musely zabývat stížnostmi, které Fujimoriová vznesla proti výsledkům v mnoha stovkách okrsků. Politička bez konkrétních důkazů poukázala na údajné podvody. Pozorovatelé z Organizace amerických států, Evropské unie i Británie prohlásili peruánské volby za čisté.

„Prohlašuji Pedra Castilla prezidentem republiky a Dinu Boluarteovou za první viceprezidentku,“ oznámil šéf volební komise Jorge Salas během pondělní ceremonie. Castillo vyzval Peruánce k jednotě: „Žádám o úsilí a obětování ve snaze udělat z Peru spravedlivou a suverénní zemi.“

Bývalý učitel a potomek farmářů v kampani sliboval úpravy ústavy a vyšší daně pro těžařské firmy. Peru je druhým největším producentem mědi na světě. V posledních týdnech ale svá vyjádření mírnil a proklamoval, že bude usilovat o ekonomickou stabilitu.

Ukradli nám hlasy, tvrdí dále Fujimoriová

„Uznám výsledky, protože mi to nařizují zákony a ústava, na niž jsem přísahala. Pravda stejně vyjde najevo. Ukradli nám tisíce hlasů,“ reagovala Fujimoriová, dcera uvězněného autoritářského exprezidenta Alberta Fujimoriho, která se o post prezidenta ucházela už potřetí. Své příznivce vyzvala k poklidným protestům.

Nová hlava státu se má na pětileté období ujmout úřadu 28. července. Jedenapadesátiletý Castillo, který je profesí učitel, nahradí ve funkci Franciska Sagastiho, který je od posledních voleb v roce 2016 už čtvrtým prezidentem jihoamerické země.

Volby před pěti lety vyhrál Pedro Pablo Kuczynski, který však v roce 2018 těsně před hlasováním o sesazení kvůli podezření z korupce rezignoval. Nahradil ho viceprezident Martín Vizcarra, jehož parlament sesadil loni v listopadu a jehož nahradil šéf parlamentu Manuel Merino. Ten ale záhy též odstoupil po masových protestech v ulicích. Novým šéfem parlamentu, a tudíž i prezidentem se pak stal poslanec Sagasti.

Zdroj