Novým prezidentem Peru bude zástupce levice Pedro Castillo, který ve druhém kole hlasování začátkem června těsně porazil svou pravicovou rivalku Keiko Fujimoriovou. Po nejdelším sčítání hlasů za posledních 40 let to v úterý oficiálně vyhlásila volební komise. Fujimoriová už před oznámením komise uznala svou porážku, obvinila však svého protikandidáta, že zvítězil nelegitimním způsobem.

Lima 6:37 20. července 2021

Zástupce levice Pedro Castillo může slavit. Bude novým prezidentem Peru | Foto: Sebastian Castaneda | Zdroj: Reuters

O nové hlavě státu rozhodovali voliči v Peru 6. června. Ve druhém kole svedli Castillo a Fujimoriová velmi těsný souboj a nakonec je od sebe dělilo pouze 44 tisíc hlasů.

V Peru jsou sečtené hlasy po prezidentských volbách. Levicový Castillo získal těsně nad 50 procent

Číst článek

Volební úřady s vyhlášením vítěze dlouho čekaly, protože se musely zabývat stížnostmi, které Fujimoriová vznesla proti výsledkům v mnoha stovkách okrsků. Politička bez konkrétních důkazů poukázala na údajné podvody, podle mezinárodních organizací ale bylo hlasování v pořádku.

„Uznám výsledky, protože mi to nařizují zákony a ústava, na niž jsem přísahala. Pravda stejně vyjde najevo,“ řekla novinářům Fujimoriová, dcera uvězněného autoritářského exprezidenta Alberta Fujimoriho, která se o post prezidenta ucházela už po třetí.

Nová hlava státu se má na pětileté období ujmout úřadu 28. července. Jedenapadesátiletý Castillo, který je profesí učitel, nahradí ve funkci Franciska Sagastiho, který je od posledních voleb v roce 2016 už čtvrtým prezidentem jihoamerické země.

‚Chci pro tuto zemi to nejlepší.‘ Peruánský prezident Merino oznámil rezignaci po masových protestech

Číst článek

Volby před pěti lety vyhrál Pedro Pablo Kuczynski, který však v roce 2018 těsně před hlasováním o sesazení kvůli podezření z korupce rezignoval.

Nahradil ho viceprezident Martín Vizcarra, parlament ho sesadil loni v listopadu. Nahradil ho šéf parlamentu Manuel Merino. Ten ale záhy odstoupil po masových protestech v ulicích. Novým šéfem parlamentu, a tudíž i prezidentem se stal poslanec Francisco Sagasti.

Keiko Fujimoriová | Foto: Sebastian Castaneda | Zdroj: Reuters

ČTK

Nejčtenější

Nejnovější články

  1. Některé laboratoře hlásí mutace pozdě. ‚Třeba nyní přišly vzorky z ledna a února,‘ říká Vojtěch

  2. Prezidentem Peru bude levicový kandidát Castillo. Fujimoriová uznala porážku, svého rivala kritizovala

  3. Etické a právní problémy s očkováním – kdo nám poradí?

  4. Popravy, zabíjení, mučení. Tálibán tvrdí, že změnil praktiky, zprávy z dobytých oblastí ale ukazují opak

  5. Před 45 lety na Marsu úspěšně přistála první sonda Viking 1. Na jejích zjištěních staví vědci dodnes

  6. Desítky nakažených na střeše Kotvy? Trasování šíření koronaviru komplikuje ‚přebíhání‘ mezi kluby

Aktuální témata

Olympijské hry 2020, Program OH, Vrbětice, Koronavirus, Parlamentní volby 2021, Výsledky voleb v obcích, Film, Koronavirus v Česku, Statistika nehod, Můj rozhlas, Vinohradská 12, SK Slavia Praha, Petra Kvitová, Počasí, Miloš Zeman, Andrej Babiš, Zprávy z domova, Olympijské hry 2022, Zprávy ze světa, MS hokej 2022, Datová žurnalistika, Volby 2021: Benešov, Beroun, Blansko, Bruntál, Břeclav, Česká Lípa, České Budějovice, Český Krumlov, Děčín, Domažlice, Frýdek-Místek, Havlíčkův Brod, Hodonín, Hradec Králové, Cheb, Chomutov, Chrudim, Jablonec nad Nisou, Jeseník, Jičín, Jihlava, Jindřichův Hradec, Karlovy Vary, Karviná, Kladno, Klatovy, Kolín, Kroměříž, Kutná Hora, Liberec, Litoměřice, Louny, Mělník, Mladá Boleslav, Most, Náchod, Nový Jičín, Nymburk, Olomouc, Opava, Ostrava-město, Pardubice, Pelhřimov, Písek, Prachatice, Prostějov, Přerov, Příbram, Rakovník, Rokycany, Rychnov nad Kněžnou, Semily, Sokolov, Strakonice, Svitavy, Šumperk, Tábor, Tachov, Teplice, Trutnov, Třebíč, Uherské Hradiště, Ústí nad Labem - město, Ústí nad Orlicí, Vsetín, Vyškov, Zlín, Znojmo, Žďár nad Sázavou

Doporučujeme