V některých velkých francouzských městech vypukly v neděli po oznámení očekávaných výsledků prezidentských voleb protesty. V centru Paříže podle médií policie rozháněla demonstranty nespokojené s výsledkem slzným plynem stejně jako v Rennes, kde protestující i zapálili v ulicích barikádu. Demonstrace o několika stovkách lidí jsou hlášeny rovněž z Marseille, Toulouse, Lyon, Nantes, či ze Štrasburku.

Paříž 2:30 25. dubna 2022

V řadě francouzských měst vypukly po druhém kolem prezidentské volby protesty | Foto: Piroschka Van De Wouw | Zdroj: Reuters

Podle záběrů zveřejněných na sociálních sítích policie rozháněla nepovolené shromáždění u náměstí Châtelet v centru Paříže, na které přišli převážně mladí lidé. Několik stovek lidí se podle médií sešlo také na pařížském Náměstí republiky.

K Macronovi míří gratulace. Politici se těší na pokračování spolupráce na úrovni Evropské unie

Číst článek

Stávající prezident Emmanuel Macron v neděli porazil ve volbách krajně pravicovou kandidátku Marine Le Penovou a Francii tak nečeká výrazný politický obrat, který by nastal v případě jeho prohry.

Volby nicméně provázela nejnižší volební účast za více než 50 let, protože řada voličů nechtěla dát svůj hlas ani jednomu z kandidátů druhého kola voleb. Mnozí levicoví voliči pak volili podle expertů se zapřením Macrona, aby zabránili vítězství krajní pravice.

„Ani Macron, ani Le Penová; revoluce!“ stálo na transparentu, který podle záběrů na twitteru nesli demonstranti v Toulouse.

Na videu z města Rennes na západ od Paříže je vidět hořící barikáda a zásah policistů proti přítomným protestujícím.

Dvoutýdenní období mezi prvním a nedělním druhým kolem voleb provázely protesty studentů na Sorbonně i dalších francouzských univerzitách, v nichž demonstranti dávali najevo nespokojenost s oběma kandidáty.

ČTK

Nejčtenější

Nejnovější články

  1. Prezidentská volba vyhnala Francouze v řadě měst do ulic. Policie demonstranty rozháněla i slzným plynem

  2. ‚Jsem si vědom rozporů, budu dbát na respekt vůči každému.‘ Macron obhájil post v Elysejském paláci

  3. K Macronovi míří gratulace. Politici se těší na pokračování spolupráce na úrovni Evropské unie

  4. Místo obleků šijí neprůstřelné vesty. Oděvní družstvo v Třešti získalo speciální zakázku

  5. Porážka premiéra Janši. Volby ve Slovinsku vyhrálo liberálně zelené Hnutí Svoboda

  6. ONLINE: Američtí ministři obrany a zahraničí dorazili do Kyjeva, dva měsíce po začátku války na Ukrajině

Aktuální témata

Ukrajina online, Prezidentské volby Francie 2022, Rusko, Ukrajina, Vladimir Putin, Volodymyr Zelensky, Cena benzinu, Komunální volby 2022, Senátní volby 2022, Українське Радіо & Подкаст, Volební kalkulačka, Volební průzkumy, Prezidentské volby 2022, Vrbětice, Koronavirus, Film, Prezidentské volby 2023, Statistika nehod, Můj rozhlas, Vinohradská 12, Petra Kvitová, Počasí, Miloš Zeman, Andrej Babiš, Zprávy z domova, Inflace, Zprávy ze světa, MS hokej 2022, Válečné ztráty

Doporučujeme