Prezidentské volby se uskuteční 13. a 14. ledna 2023. Vystrčil chce férovou kampaň

5 měsíce starý 117

Termín prezidentských voleb v pondělí 27. června ohlásil předseda senátu Miloš Vystrčil. Podle jeho slov je nutné, aby bylo datum jasné co nejdříve, aby se všem kandidátům měřilo stejným metrem a kampaň probíhala férově. O nové hlavě státu se tak bude rozhodovat 13. a 14. ledna 2023.

Přestože Vystrčil plánoval oznámit termín voleb během léta, ještě před dvěma týdny mluvil o srpnu, data oznámil již v pondělí. „Rozhodl jsem se, že vám dnes sdělím své rozhodnutí o vyhlášení voleb a zároveň vás seznámím i s termínem konání voleb prezidenta republiky. To rozhodnutí o vyhlášení voleb je důležité, protože termín je podle zákona o volbě prezidenta republiky začátkem volební kampaně,“ připomněl předseda senátu.

Dále čtěte

(Týdeník FORUM)

Nový Týdeník FORUM vypráví příběh „za všechny prachy“

číst článek »

„Protože dnes evidentně již někteří kandidáti shání podpisy a někteří jiní politici provozují aktivity, které minimálně nesou znaky volební kampaně, tak jsem se rozhodl, a to z toho důvodu, že povinností ústavního činitele je, aby dělal všechno pro to aby volby byly nejen svobodné, ale i férové a férové znamená, že mají všichni stejné podmínky, že rozhodnutí ohlášení učiním již dnes,“ vysvětlil Vystrčil. „Volby vyhlašuji dnes s tím, že platnost toho rozhodnutí o vyhlášení voleb je dána datem, kterým vyjde rozhodnutí ve Sbírce zákonů, a my děláme všechno pro to, aby tím datem byl první červenec 2022,“ dodal.

„Druhý termín se týká termínu konání voleb. Ten bude 13. a 14. ledna 2023. Pokud v prvním kole nebude zvolen prezident republiky, tak potom po 14 dnech zákona o volbách následuje druhé kolo,“ sdělil Miloš Vystrčil

Kdy začíná kampaň?

Kampaň ve volbách obecně začíná dnem zveřejnění termínu voleb ve Sbírce zákonů, řekl člen dohledového úřadu Jan Outlý. Podle Outlého se většinou rozhodnutí objeví ve Sbírce do týdne. Do té doby nemusejí kandidáti zahrnovat náklady do kampaně. Neplatí to však u dříve zakoupených věcí, jež použijí v kampani. Do pěti dní od zveřejnění musejí mít kandidáti zřízený volební účet. Podle Františka Sivery z dohledového úřadu se od zveřejnění počítají do kampaně všechny náklady na propagaci. Nehraje v tom roli až případné pozdější oznámení kandidatury.

Kampaně ve volbách sleduje Úřad pro dohled nad hospodařením politických stran a politických hnutí, který může za nesrovnalosti udělovat sankce. „Ve všech regulérních volbách kampaň začíná dnem, kdy je rozhodnutí o vyhlášení voleb zveřejněno ve Sbírce zákonů. Bývá to tak do týdne od vyhlášení,“ uvedl Outlý.

Dále čtěte

(Týdeník FORUM)

Nový Týdeník FORUM vypráví příběh „za všechny prachy“

číst článek »

Do té doby kandidát nemusí zahrnovat do kampaně náklady. „Co proběhlo do vyhlášení voleb, to se nepočítá. Je to ale jiné, pokud si před vyhlášením někdo koupil něco, co bude používat v kampani,“ řekl Outlý. Jako příklad zmínil třeba obytné vozidlo. Právě obytný vůz si koupil a polepil různými hesly bývalý premiér Andrej Babiš, o kterém se mluví jako o možném kandidátovi na prezidenta, on sám ještě kampaň oficiálně nevyhlásil.

Podle Outlého je třeba, aby měli kandidáti na prezidenta do pěti dní od vydání termínu ve Sbírce zákonů zřízený transparentní účet pro kampaň. „Když někdo vstoupí do kampaně později, máme stanovisko, že nejpozději v den, kdy začne kampaň dělat, musí ten účet mít,“ dodal Outlý. Nerozhoduje tedy, kdy kandidát oznámí, že kandiduje. „Zákon to nezná. Rozhodující je okamžik, kdy dělá propagaci své osoby, za kterou platí. To je chvíle, kdy vstoupil do kampaně,“ uvedl Sivera.

Limit kampaně pro první kolo je 40 milionů korun, pro druhé kolo je to dalších deset milionů. V případě překročení se kandidát vystavuje podle Outlého pokutě ve výši dvojnásobku překročení limitu.

Zájem ucházet se o prezidentskou funkci už projevily asi dvě desítky lidí, Zeman už znovu kandidovat nemůže. Jako největší favorité zatím vycházejí z průzkumů expremiér Andrej Babiš (ANO) a někdejší vysoký představitel české armády a NATO Petr Pavel, kteří ale kandidaturu ještě oficiálně neoznámili. Svého kandidáta zatím nepředstavily strany vládní koalice.

Podmínkou účasti ve volbách jsou podpisy minimálně 20 poslanců, deseti senátorů nebo 50 000 občanů, kandidátovi musí být v den hlasování nejméně 40 let. Česko se změnou způsobu volby prezidenta v roce 2013 přiřadilo k zemím, které v nedávných letech také přešly z nepřímé k přímé volbě hlavy státu.

Přehled základních termínů pro volbu prezidenta republiky, jejíž první kolo se uskuteční 13. a 14. ledna 2023:

8. listopadu (66 dní před zahájením volby) – Poslední termín pro předložení přihlášek kandidátů na prezidenta k registraci ministerstvu vnitra; poslední termín pro vznik kandidátova volebního výboru, který bude zodpovídat za financování jeho volební kampaně.

8. – 14. listopadu (66 až 60 dní před zahájením volby) – Přezkoumání přihlášek ministerstvem vnitra.

16. listopadu (do 58 dnů před zahájením volby) – Poslední termín pro případnou výzvu k odstranění závad na kandidátní listině (vyjma doplňování podpisů pod petici na podporu kandidatury, které je po 7. listopadu vyloučeno).

24. listopadu (50 dní před zahájením volby) – Poslední termín pro odstranění případných závad na přihláškách.

25. listopadu (49 dní před zahájením volby) – Rozhodnutí o registraci nebo odmítnutí přihlášky.

Dále čtěte

()

Putin už svůj boj o dějiny prohrál

číst článek »

29. listopadu (45 dní před zahájením volby) – Termín, do kdy musí starostové zveřejnit na úřední desce informaci o počtu a sídle volebních okrsků.

1. prosince (43 dní před zahájením volby) – Poslední termín pro zveřejnění informací o kandidátech Českým statistickým úřadem na volebním serveru www.volby.cz.

24. prosince (20 dní před zahájením volby) – Nejzazší termín pro registrace přihlášek na základě rozhodnutí soudu a pro vylosování volebních čísel kandidátů Státní volební komisí.

28. prosince (16 dní před zahájením voleb) – Začátek čtrnáctidenní lhůty, v níž budou mít kandidáti celkem pětihodinový prostor v České televizi a Českém rozhlase (končí nejpozději 11. ledna ve 14:00)

29. prosince (15 dní před zahájením voleb) – Poslední termín pro zveřejnění adres volebních místností v obci. Začne vydávání voličských průkazů obecními nebo zastupitelskými úřady pro voliče, kteří nebudou hlasovat v místě bydliště. O průkaz musí takoví voliči požádat písemně do 6. ledna, osobně nejpozději do 11. ledna.

10. ledna (tři dny před zahájením volby) – Termín pro dodání hlasovacích lístků voličům. Zároveň do ukončení hlasování v prvním kole volby platí (do 14. ledna do 14:00) zákaz zveřejňování výsledků předvolebních a volebních průzkumů.

12. ledna (24 hodin před zahájením volby) – Do 14:00 lze oznámit stažení kandidatury nebo odvolání kandidáta. Současně budou uzavřeny stálé a zvláštní seznamů voličů a skončí lhůta pro možnost osobně požádat obecní úřad o vydání voličského průkazu.

13. – 14. ledna – První kolo volby prezidenta (13. ledna od 14:00 do 22:00, 14. ledna od 08:00 do 14:00). V případě amerického kontinentu se kvůli časovému posunu bude hlasovat 12. a 13. ledna od 14:00 do 21:00 tamního času na zastupitelských úřadech, podobně jako při volbách do Poslanecké sněmovny.

27. – 28. ledna – Případné druhé kolo prezidentské volby v případě, že žádný z kandidátů nedostane v prvním kole nadpoloviční většinu hlasů (v případě amerického kontinentu se kvůli časovému posunu bude hlasovat 26. a 27. ledna). Postupující kandidáti budou mít od 23. do 25. ledna do 14:00 hodinový prostor v České televizi a Českém rozhlase. Od 24. do 28. ledna do 14:00 by platil zákaz zveřejňování výsledků předvolebních a volebních průzkumů.

Zdroj