Při domnělé investici na burze přišel muž z Otrokovic podvodem o 1,3 milionu Kč

6 měsíce starý 8

foto České bankovky, koruny, muzeum České národní banky, bankovní trezor - ilustrační foto.

Zlín - Při domnělé investici na burze přišel padesátiletý muž z Otrokovic na Zlínsku za několik měsíců podvodem o 1,3 milionu korun. Podle policie zareagoval na inzerát na sociální síti, který sliboval vysoké výnosy, načež z něj peníze postupně vymámil muž vydávající se za investičního poradce. Za podvod, neoprávněný přístup k počítačovému systému nebo nosiči informací a neoprávněné opatření, padělání a pozměnění platebního prostředku hrozí pachateli v případě jeho vypátrání a odsouzení až osmileté vězení, uvedla v dnešní tiskové zprávě policejní mluvčí Monika Kozumplíková.

Muž podle zjištění policie vyplnil koncem minulého roku formulář na sociální síti slibující vysoké zhodnocení peněz. "Ozval se mu údajný investiční poradce hovořící česky s ruským přízvukem. Podle jeho instrukcí si muž nainstaloval do počítače program umožňující vzdálený přístup do počítače a aplikaci whatsapp. Po nějaké době mu poradce zavolal, ať si požádá v bance o půjčku, kterou má předschválenou, aby mohl začít investovat," uvedla mluvčí.

Muž si podle ní na základě instrukcí požádal o půjčku 600.000 korun a jeho poradce peníze přeposlal ke zhodnocení do jiného státu. "Platbu muž sám potvrdil klíčem ve svém bankovnictví. Dalším krokem bylo zřízení dalšího bankovního účtu u jiné banky, díky čemuž mělo jít obchodování rychleji," uvedla Kozumplíková.

Po několika měsících se podle ní investiční poradce znovu ozval s tím, že zhodnocení peněz na jeho účtu dosáhlo částky vyšší než dva miliony korun, k vyplacení peněz je ale potřeba zaplatit daň ve výši 650.000 korun, která mu bude vrácena. "Muž nelenil. Vzal si další půjčku, tentokrát na 700.000 korun z druhého sjednaného účtu. Jakmile mu peníze přišly, jeho poradce se opět přihlásil do jeho internetového bankovnictví a peníze určené k zaplacení údajné daně přeposlal do zahraničí. Muž platby opět potvrdil klíčem ve svém bankovnictví," uvedla mluvčí.

Když se muži další dva měsíce jeho investiční poradce neozval, přišel podvod oznámit na policii. Před podvody na internetu policisté přitom jeho uživatele opakovaně varují.

Zdroj