Při havárii vrtulníku zahynul francouzský miliardář Dassault

1 měsíc starý 14

Olivier Dassault na archivním snímku z roku 2011. Foto: Regis Duvignau, Reuters

Při havárii vrtulníku zahynul francouzský miliardář Dassault

„Olivier Dassault miloval Francii. Byl kapitánem průmyslu, poslancem, místním radním, důstojníkem v záloze vojenského letectva. Za svého života neustále sloužil vlasti a uplatňoval při tom své přednosti. Jeho náhlá smrt je velkou ztrátou. Myšlenkami jsme s jeho rodinou a jeho blízkými,” napsal na Twitteru prezident Emmanuel Macron.

Olivier Dassault aimait la France. Capitaine d’industrie, député, élu local, commandant de réserve dans l’armée de l’air : sa vie durant, il ne cessa de servir notre pays, d’en valoriser les atouts. Son décès brutal est une grande perte. Pensées à sa famille et à ses proches.

— Emmanuel Macron (@EmmanuelMacron) March 7, 2021

Olivier byl synem průmyslníka Sergeho Dassaulta, který zemřel před třemi lety jako jeden z nejbohatších Francouzů, a vnukem Marcela Dassaulta, známého konstruktéra a výrobce letadel. Loni jej časopis Forbes zařadil na 361. příčku mezi největšími boháči světa, spolu s jeho dvěma bratry a sestrou. Jmění každého sourozence Forbes odhadl přibližně na pět miliard eur (asi 132 miliard Kč).

Olivier Dassault, který byl vojenským pilotem a měl i doktorát z informatiky, působil také v politice - nejprve na pařížské radnici, později ve francouzském parlamentu. Kvůli hrozbě střetu zájmů svého času odstoupil z pozice šéfa dozorčí rady ve skupině Dassault. Do rodinného impéria patří výrobce letounů Dassault Aviation nebo softwarová společnost Dassault Systemes. K jeho vášním patřila hudba a fotografování; byl autorem 13 publikací.

podpis
Zdroj