Při izraelském útoku v Pásmu Gazy zemřel jeden z velitelů Islámského džihádu

6 měsíce starý 11

foto Následek izraelského náletu na palestinské Pásmo Gazy, 10. května 2023. 

Tel Aviv - Izrael dnes podnikl další nálety v Pásmu Gazy. Při jednom z nich byl zabit šéf raketového programu radikální skupiny Islámský džihád, informoval izraelský deník Haarec. Izraelská armáda uvedla, že terčem náletů jsou pozice, odkud teroristická skupina Islámský džihád odpaluje rakety na Izrael.

Při společné operaci izraelské armády a tajné služby Šin Bet zaútočily bojové letouny na budovu na jihu Pásma Gazy, kde se Alí Hasan Muhammad Ghálí skrýval, uvedl armádní mluvčí. "Ghálí je považován za klíčovou postavu palestinského Islámského džihádu a aktivně se podílel na nedávném odpálení raket na Izrael," dodal mluvčí.

Smrt jednoho ze svých velitelů potvrdilo i palestinské radikální hnutí. "Alí Ghálí...velitel jednotky, která má na starosti odpalování raket...byl zavražděn na jihu Pásma Gazy společně s dalšími mučedníky," uvedly ve svém prohlášení Brigády Al-Kuds, které jsou ozbrojeným křídlem hnutí.

Izrael zasáhl pozice v Pásmu Gazy již v úterý a ve středu. Tehdy se armádě rovněž podařilo zabít tři z velitelů palestinského hnutí. Celkem si operace proti skupině Islámský džihád v předchozích dnech vyžádala přes 20 obětí a více než 40 zraněných. Počet obětí či zraněných dnešních náletů, zatím nebyl znám. Izraelská armáda nicméně uvedla, že spolu s Ghálím ve městě Chán Júnis zahynuli i další dva radikálové z Islámského džihádu. Palestinské zdroje počet mrtvých či zraněných zatím neupřesnily.

Z Pásma Gazy teroristé na izraelské území vypálili za dva dny na 270 raket, uvedla ve středu izraelská armáda. Většinu zachytil protiraketový systém a nikdo nebyl zraněn.

Při násilnostech souvisejících s izraelsko-palestinským konfliktem zemřelo jen letos od ledna podle AFP nejméně 120 Palestinců, většinou radikálů, ale i řada civilistů, a také 19 Izraelců, jeden Ukrajinec a jeden Ital.

Zdroj