Při loňském výbuchu munice v Brdech zemřel voják. Vojenská policie viní pyrotechnika

4 měsíce starý 121

„Pyrotechnikovi, který měl tehdy asanační práce na starosti, je kladeno za vinu, že porušil předpisy při manipulaci s municí. Šlo o porušení důležité povinnosti vyplývající z jeho pracovního postavení,“ cituje web žalobkyni.

Munice vybuchla 20. července dopoledne. Dva vojáci byli těžce zraněni při asanačních pracích na dopadové ploše Kolvín, kde dělali hloubkový pyrotechnický průzkum. O dva týdny později, v úterý 3. srpna, jeden z vojáků následkům zranění podlehl.

„Praporčík V. K., příslušník 15. ženijního pluku, který utrpěl vážná zranění při asanačních pracích v Brdech, bohužel v úterý 3. srpna 2021 následkům zranění podlehl,“ napsala tehdy Armáda ČR na Twitter.

Bývalý vojenský prostor Brdy je od roku 2016 chráněnou krajinnou oblastí, armáda ho od roku 2012 do roku 2017 povrchově pyrotechnicky čistila. Ženisté našli na území o rozloze téměř 13 tisíc hektarů asi 10 tisíc kusů nevybuchlé munice. V roce 2019 začaly práce znovu, pyrotechnici se pustili do hloubkového průzkumu. Hlavní podnět k jejich návratu daly Vojenské lesy a statky, které potřebovaly vyčistit asi 2 400 hektarů lesa.

Pohyb jen v bezpečných zónách

V CHKO Brdy jsou stále veřejnosti nepřístupná místa. Trvale nepřístupné je posádkové cvičiště Jince. Cílové dopadové plochy Jordán, Tok, bývalá pěchotní střelnice Kolvín a Padrť jsou trvale nepřístupné s průchodem po značených zpevněných komunikacích a trasách.

Každý je povinen pohybovat se tam pouze po vyznačených komunikacích cyklostezek, turistických a naučných stezek. Na jinak nepřístupné území Předních a Zadních Bahen může veřejnost jen do vymezené bezpečné zóny v době konání armádní akce Bahna.

Zdroj