Při nehodě autobusu na chorvatské dálnici zemřelo deset lidí, 45 je zraněných. Jel z Německa do Kosova

1 měsíc starý 26

Tragic news this morning. At least 10 dead, and 30 injured in a bus crash in #Croatia, with people traveling to #Kosovo from Frankfurt, Germany. pic.twitter.com/at3XiGiTZK

— Xhemajl Rexha (@xhemajl_rexha) July 25, 2021

Nejméně deset lidí nepřežilo ranní havárii autobusu, který sjel z dálnice na východě Chorvatska. Informuje o tom agentura AP, podle níž policie hlásila také 45 zraněných. Autobus údajně mířil z Německa do Kosova, příčina jeho nehody nebyla dopoledne známa. Na místo zamířil chorvatský ministr zdravotnictví a šéf úřadu civilní obrany.

Aktualizováno Záhřeb 11:45 25. 7. 2021(Aktualizováno: 12:42 25. 7. 2021)

Vůz havaroval okolo šesté hodiny ranní u města Slavonski Brod a podle fotografií z místa skončil obrácený na bok v trávě vedle vozovky. Na místě byli hasiči a zdravotníci a provoz na dálnici spojující Záhřeb se severní částí Srbska se zastavil.

Místní policejní velitel Franjo Galić řekl, že v autobuse bylo 67 lidí včetně dvou řidičů a 15 nezletilých osob. Ranní havárii popsal jako „jednu z nejhorších nehod, jakou kdy viděl“. Nemocnice ve Slavonském Brodu přijala 45 pasažérů, z nichž osm mělo podle šéfa zdravotnického zařízení Josipa Samardziće vážná zranění.

S velikom tugom primili smo vijest o slijetanju autobusa s ceste kod Slavonskog Broda u kojem je život izgubilo 10 ljudi. U mislima smo s obiteljima žrtava i 🇽🇰 vlastima i narodom, kojima izražavamo duboku sućut i suosjećanje. Nadamo se da će se ozlijeđeni putnici oporaviti.

09:55 – 25. 07. 2021

45 213

„Doufáme, že se zranění cestující uzdraví,“ vzkázal prostřednictvím twitteru chorvatský premiér Andrej Plenković. Oznámil při tom, že na východ Chorvatska mířili ministr zdravotnictví Vili Beroš a šéf úřadu civilní obrany, aby se seznámili se všemi okolnostmi neštěstí.

Policie už předtím uvedla, že havarovaný autobus měl kosovské poznávací značky a mířil do kosovské metropole Priština na pravidelné lince z Německa. Proč brzy ráno sjel z dálnice, nebylo bezprostředně jasné. Stejně tak nebyly k dispozici podrobnosti o státní příslušnosti mrtvých. Soustrast pozůstalým vyjádřila také kosovská prezidentka Vjosa Osmaniová.

Tragédie v chorvatské historii

Nedělní nehoda patří k nejtragičtějším v moderní chorvatské historii, ještě více lidí zemřelo v září 2008 na chorvatské dálnici A1 směřující od Záhřebu k Jadranskému moři. Autokar se 47 turisty z Košic tehdy narazil na do betonového mostního pilíře, tragédie si vyžádala 14 mrtvých a 30 zraněných.

V červnu 2012 pak zemřelo nedaleko místa této nehody osm českých turistů. Jejich autobus před přejel z pravého pruhu do levého a levými koly vyjel na nezpevněnou část mezi pásy dálnice, načež v rychlosti narazil do konstrukce s dopravním značením. Pak se převrátil na pravý bok, po kterém klouzal dalších asi 20 metrů.

ČTK

Zdroj