Při nehodě vrtulníku zahynul Petr Kellner

4 měsíce starý 15

„Zatímco jeho pracovní život byl plně ve znamení neuvěřitelné pracovitosti a kreativnosti, jeho soukromý život patřil jeho rodině a dětem. Pohřeb proto proběhne v úzkém rodinném kruhu. Prosíme všechny, zejména média, aby v tuto těžkou chvíli respektovali soukromí rodiny pana Petra Kellnera,” uvedla Tkadlecová.

Podle agentury AP byla pětice lidí na ledovci lyžovat. Na místo je dopravovala právě helikoptéra. Čtyři lidi na palubě a pilot nehodu nepřežili, poslední cestující je ve vážném stavu v nemocnici, uvádí AP.

A helicopter crash has killed five people who were on a heli-skiing trip into Alaska's backcounty, about 50 miles east of Anchorage. Another person was in serious but stable condition, authorities said. https://t.co/JHhYmi9u7H

— The Associated Press (@AP) March 29, 2021

Všechny oběti neštěstí se podařilo identifikovat, je mezi nimi i český podnikatel a nejbohatší Čech Petr Kellner. Spolu s ním zahynul i další muž z Česka, padesátiletý Benjamin Larochaix, kteří podle agentury patřili k častým hostům zdejšího luxusního horského střediska Tordillo Mountain Lodge.

Další dvě oběti jsou podle agentury AP dva lidé z Aljašky a to Sean McMannany (38) a pilot Zachary Russel (33) z Anchorage.

Z pětice obětí jsou tři hosté horského střediska a dva průvodci z Tordrillo Mountain Lodge, uvedla mluvčí horského střediska Mary Ann Pruittová. Greg Harms byl průkopníkem takzvaného heli-ski na Aljašce a mnoho let pracoval ve středisku, uvedla Pruittová pro AP.

McMannany byl průvodcem přes 10 let a posledních pět let pracoval ve středisku, řekla. Byl také lavinovým instruktorem a horským vůdcem. Russel pracoval jako pilot pro společnost Soloy Helicopters, která na základě smlouvy zajišťuje dopravu, uvedla Pruittová.

Kellner se narodil v roce 1964 v České Lípě byl byl majoritním vlastníkem holdingové společnosti PPF Group. Ke dni 16. června 2019 odhadl magazín Forbes jeho majetek na 15,5 miliardy dolarů a zařadil ho tím na 73. místo světových miliardářů. Má čtyři děti, mezi nimi i úspěšnou reprezentantku v parkurovém ježdění Annu.

Co také patří do holdingu PPF:
Sazka
O2 Czech Republic
CETIN
Polymetal International
Škoda Transportation
PPF Banka
Home Credit
Airbank
Zonky

Eurocopter AS50 havaroval z neznámých důvodů v sobotu asi 80 kilometrů východně od Anchorage. Nehoda se stala v 18:35. V neděli to potvrdil Federální letecký úřad. Úřady uvedly, že místo havárie bylo poblíž ledovce Knik. O možném pádu stroje se aljašští státní policisté dozvěděli v sobotu ve 22:00 místního času, když vrtulník nedorazil na místo přistání a svědci viděli trosky v oblasti ledovce Knik. Na místě poté našli pět obětí a jediného přeživšího, který byl převezen do nemocnice.

Firma Soloy Helicopters, do jejíž flotily 19 vrtulníků patří havarovaný stroj, poskytuje charterové služby především na Aljašce. Stránky společnosti uvádějí, že létá nejen pro průmyslové společnosti specializující se na průzkum ropných vrtů, ale také pro vládu.

Zdroj