Při raketovém útoku na Oděsu zemřela i mladá novinářka s její tříměsíční dcerou

3 měsíce starý 119

Na Oděsu dopadly ruské rakety | FOTO: Ministerstvo obrany Ukrajiny / se souhlasem

Při sobotním ruském raketovém útoku na ukrajinské přístavní město Oděsa zemřela publicistka Valeria Glodanová i se svou tříměsíční dcerou a její babičkou. Jejich smrt potvrdil Valeriin manžel Jurij Glodan. K tragickému úmrtí se vyjádřil i ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. 

Přístavní město Oděsa u Černého moře, které zůstávalo až do včerejška ušetřeno nejhorších následků války, v sobotu zasáhlo podle Zelenského sedm ruských střel Kalibr s plochou dráhou letu. Nejméně jedna z nich trefila obytný blok, v němž zemřelo i tříměsíční dítě. Celkem při útoku zahynulo osm lidí a další byli zraněni.

Valerii bylo dvacet osm let. Vystudovala žurnalistiku na Oděské Mečnikovově univerzitě. Pracovala jako novinářka, publicistka a PR manažerka. V lednu 2022 se jí narodila dcera Kira. „Bylo to nejlepších 40 týdnů. Dnes je naší holčičce jeden měsíc. Tatínek přinesl první květiny. Je to nový stupeň štěstí,“ napsala Valeria Glodanová předtím, než Rusko raketovým útokem vyvraždilo tři generace žen – matku, dítě a babičku.

#Ukraine Journalist Valeria Glodan and her 3-month-old daughter died in Odesa after Russians attacked the city. Valeria’s mother also died.

This is so painful. And what, Putin will go to a church tomorrow to celebrate Easter? pic.twitter.com/YSUVVK8Gwt

— Hanna Liubakova (@HannaLiubakova) April 24, 2022

Během sobotní tiskové konferenci útok odsoudil ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj a Rusy označil za „b*****dy“, kteří můžou za smrt kojence. „Mezi zabitými byla i tříměsíční holčička. Čím ohrožovala Rusko? Zdá se, že zabíjení dětí je jen novou národní myšlenkou Ruské federace,“ řekl novinářům v Kyjevě.“ Jsou to prostě b*****di…Nemám pro to jiná slova, prostě b*****di“.

Ракетний удар по Одесі: голова ОВА назвав мету Росії (відео)https://t.co/ou4neiByz0 pic.twitter.com/jiie1gzIsF

— unian (@unian) April 23, 2022

„Ve městě zahřměly čtyři výbuchy. Jedna ze střel zasáhla obytný blok, na dvoře shořelo několik aut a několik bytů utrpělo vážné škody, v ostatních jsou rozbitá okna. Zatím nejsou žádné zprávy o případných obětech či zraněných,“ napsala agentura Unian, která na sociální síti zveřejnila také záběry letící ruské střely.

Oděsa je jedním z klíčových míst, která chce ruská armáda dobýt při své ofenzivě na jihu a východě Ukrajiny.

Zdroj