Při úniku toxického plynu v jordánském přístavu Akaba zahynulo 13 lidí, dalších 250 je zraněno

5 měsíce starý 30

Únik toxického plynu ze skladovací nádrže v jordánském přístavu Akaba v pondělí zabil nejméně 13 lidí a dalších zhruba 250 jich zranil, píše agentura AP s odkazem na jordánské úřady a státní média. Podle informací agentury Reuters zřejmě šlo o chlor.

Akaba 22:08 27. června 2022

Vojenská helikoptéra u nemocnice nedaleko přístavu Akaba, kde unikl toxický plyn | Foto: Abraham Farajian | Zdroj: Reuters

Video zveřejněné státními médii ukazuje, že cisterna spadla na palubu lodi poté, co ji z kamionu zvedl jeřáb. Následoval výbuch provázený hustým žlutým dýmem. Agentura Reuters s odkazem na jordánské činitele píše, že k úniku došlo při pádu nádrže s chlorem, který byl určen k exportu do Džibutska.

Zranění byli převezeni do nemocnice a úřady následně oblast uzavřely. Na místě zasahují specializované týmy. Podle státní televize byly do Akaby vyslány záchranné letouny.

Jordánská státní televize uvedla, že 13 lidí zahynulo; dalších 251 bylo zraněno, uvedl jordánský úřad pro bezpečnost veřejnosti. V lékařské péči je podle státní televize v tuto chvíli stále 199 lidí.

Představitel zdravotnictví Džamál Ubajdát vyzval obyvatele, aby nevycházeli a zavřeli si okna a dveře. Nejbližší obytná čtvrť je vzdálená 25 kilometrů.

Jordánský premiér Bišr Chasávna přijel do Akaby a navštívil nemocnici, kde leží zranění, uvedla státní televize. Předseda vlády podle ní také ustavil vyšetřovací tým v čele s ministrem vnitra, který má okolnosti neštěstí objasnit.

ČTK

Zdroj