Při vzpouře ve věznici v Teheránu, která zadržuje politické vězně, zemřeli čtyři lidé

3 měsíce starý 38

Podle státní tiskové agentury IRNA byl požár po několika hodinách uhašen a žádný z vězňů neutekl. Podle íránských úřadů požár vypukl, když se mezi vězni v jednom křídle věznice a zaměstnanci vězeňského zařízení rozpoutaly střety. Vězni pak zapálili sklad uniforem. Teheránský prokurátor Alí Sálehí později oznámil, že vzpoura nesouvisela s protivládními protesty.

Svědci uvedli, že policie zablokovala silnici vedoucí k věznici Evín a že z místa byly slyšet nejméně tři silné exploze. V oblasti byl údajně zablokován internet. „Rodiny vězňů se shromáždily před hlavním vchodem do věznice. Vidím oheň a kouř a spoustu příslušníků speciálních sil. Jsou tam také sanitky,“ popsal situaci jeden ze svědků kontaktovaný agenturou Reuters.

Ve věznice Evín jsou zadržováni političtí vězni, včetně novinářů nebo cizinců. Podle některých zdrojů tam byly zavřeny i stovky účastníků demonstrací, které trvají v Íránu už měsíc a při kterých lidé protestují proti represím autoritářského režimu. Manifestace se konaly v posledních týdnech i nedaleko věznice Evín.

Protesty v Íránu vypukly v polovině září poté, co zemřela 22letá Íránka kurdského původu Mahsá Amíníová. Ta byla zadržena podle médií kvůli tomu, že měla příliš volně nasazený hidžáb – šátek, kterým si má muslimská žena zakrývat vlasy a dekolt a který ženy v Íránu musejí od islámské revoluce z roku 1979 nosit na veřejnosti. Podle policie žena utrpěla infarkt, podle její rodiny a dalších zdrojů zemřela na následky policejní brutality.

Íránská vláda proti účastníkům demonstrací tvrdě zasahuje. Brutalita si podle nevládních organizací vyžádala přes 200 obětí na životech, včetně příslušníků bezpečnostních složek.

Zdroj