Příběh zesnulého záchranáře Aleše dojal Česko. Díky dárcům rodina zůstane v milovaném domově

2 měsíce starý 27

„Určitě si vzpomenete, že jsem vás nedávno prosila o pomoc pro rodinu našeho zemřelého úžasného kolegy a kamaráda Aleše. A víte co, podařilo se to. Díky vám se podařila vybrat celá a úplně neuvěřitelná částka. A já jsem vám za to chtěla hrozně moc poděkovat,“ uvádí na videu Znesnáze21 mluvčí pražských záchranářů Jana Poštová.

Celkem se lidem z České republiky podařilo vybrat více než 2,3 milionu korun. První cílovou částku – 600 tisíc korun – dárci pokořili za necelý den. Závazky spojené s renovací domu, který si Aleš s rodinou pořídil, však přesáhly dva miliony. Jeho pět dětí a manželka tak doufaly, že se jim podaří k tak vysoké sumě alespoň přiblížit.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Iloně svitla naděje. V boji s rakovinou jí může pomoci drahý lék, VZP ho ale odmítá proplatit

Sen se nakonec stal skutečností. „Když měl Aleš pohřeb, tak mi jeho manželka něco dala – a já si myslím, že to patří vám všem,“ pokračuje Poštová. Když se nejbližší, kolegové a přátelé s Alešem loučili, převzala mluvčí ručně malované obrázky s jasným vzkazem: „Děkujeme za pomoc.“

„Jsou to krásné obrázky od jeho dcery. Každý namalovala jednomu z vás, kdo jste se podílel na pomoci. Chtěla jsem vám je ukázat a ještě jednou vám hrozně moc poděkovat,“ zdůraznila Poštová. Právě u pražské záchranné služby Aleš více než třicet let sloužil. V práci byl za uznávaného odborníka, jenž na výjezdech zachránil nespočet životů.

Podle přátel si dokázal poradit i v situacích, kdy šlo do tuhého, aniž by potřeboval lékaře. „Byl trpělivý, vlídný k pacientům a dokázal zachovat chladnou hlavu. I mně pomáhal držet nervy na uzdě,“ popisoval svého přítele a kolegu František Kupka. Právě on sbírku na stránkách Znesnáze21 založil, pět let společně s Alešem tvořil sehraný tým.

Jak mimo jiné zdůraznil, Aleš měl zkušeností na rozdávání. „Spoustu jsem se toho od něj naučil. Myslím, že řada z nás dodnes těží z toho, co jsme od Aleše odkoukali,“ dodal. Jeho kamarád pracoval též jako inspektor, podílel se na školení nových zaměstnanců a několik let sloužil i u leteckých záchranářů.

Další rána pro rodinu

Náhlá a nečekaná smrt Aleše bohužel nebyla první krutou ranou, která rodinou Bendových otřásla. „V osmi letech mi zemřela maminka na rakovinu kůže. Zůstali jsme společně se starším bráškou Davidem a taťkou Alešem sami,“ líčila dcera Natálie. Po roce se zdravotník znovu zamiloval. „Našel si novou úžasnou ženu Martinu, pro nás novou maminku, kterou jsme si ihned zamilovali. Znovu se z nás stala úplná rodina,“ pokračovala.

Rodina byla šťastná a početná. „Nakonec nás bylo sedm. Pořídili jsme si vysněný dům se zahradou a začali ho rekonstruovat. Dům se stal naším domovem, kde jsme byli všichni spolu za každé situace,“ dodala zdrcená dcera. Pro rodinu byl Aleš nejlepším a nejhodnějším člověkem pod sluncem. Podobně ho vnímali i jeho kolegové a známí.

Zdroj