Přibylo skoro 4000 nakažených, hospitalizací s covidem je nejmíň od konce února

3 měsíce starý 4

foto Péče o pacienta s nemocí covid-19 - ilustrační foto.

Praha - V sobotu bylo v nemocnicích 7337 lidí s nemocí covid-19, to je nejméně od konce února. Stav 1800 pacientů hodnotili lékaři jako vážný. Poslední březnovou sobotu přibylo dalších 3955 potvrzených případů nákazy, to je o asi 1500 méně než před týdnem. Celková bilance úmrtí podle aktuálních údajů ministerstva zdravotnictví stoupla na 25.874. Březen, který se stal nejtragičtějším měsícem za dobu trvání epidemie, už má přes pět tisíc obětí. Reprodukční číslo ukazující rychlost šíření nákazy mírně stouplo na 0,8, hodnota pod jednou ale značí zpomalování epidemie.

Od loňského 1. března, kdy byli v Česku zaznamenáni první nakažení koronavirem, bylo potvrzeno víc než jeden a půl milionu případů covidu-19, z nemoci se zatím vyléčilo přes 1,3 milionu pozitivně testovaných lidí. Počet úmrtí s prokázanou nákazou se blíží 26.000, z toho tento měsíc zemřelo zatím 5071 lidí s covidem. Březen už překonal v počtu obětí dosud nejhorší minulý listopad, během něhož zemřelo 4974 nakažených.

I když počet hospitalizovaných podle údajů ministerstva klesá, zátěž nemocnic je ve skutečnosti mnohem větší. Statistiky totiž nezahrnují pacienty, kteří už jsou covid negativní, ale dál vyžadují nemocniční péči. Informace o volné kapacitě lůžek a přístrojů na jednotkách intenzivní péče má ministerstvo zveřejnit v pondělí. Zástupci vlády mluví o tom, že k výraznějšímu uvolnění restrikcí musí počet hospitalizovaných s covidem klesnout ke zhruba třem tisícovkám.

Rizikové skóre protiepidemického systému PES stouplo k dnešnímu dni o tři body na 59 ze sta možných. Index tak odpovídá třetímu z pěti stupňů pohotovosti, vláda už se ale systémem neřídí. Nepatrně vzrostlo reprodukční číslo udávající, kolik jeden pozitivně testovaný nakazí dalších lidí, a to z 0,79 na 0,8. Ostatní ukazatele se mírně zlepšily, tedy počet nových případů na 100.000 obyvatel, čtrnáctidenní průměr nakažených mezi seniory a podíl pozitivních hospitalizovaných, u kterých se nákaza prokázala až v nemocnici. Systém PES se má před Velikonocemi dočkat změn, kritériem bude mimo jiné počet nově nemocných na 100.000 obyvatel a zřejmě i procento pozitivních testů na covid-19.

Nejvíce se nyní nákaza šíří v okrese Česká Lípa, kde za poslední týden přibylo 781 nově potvrzených případů v přepočtu na 100.000 obyvatel. Naopak nejméně na Chebsku, které patřilo začátkem roku k nejhůře postiženým regionům v zemi - nyní tam za týden evidují 85 nakažených na 100.000 obyvatel.

Zpomalit vysokou úmrtnost a omezit vážné průběhy nemoci má očkování proti covidu, které v Česku začalo před čtvrt rokem. K sobotnímu večeru mělo aspoň jednu dávku vakcíny 1,121 milionu lidí, obě potřebné dávky má v zemi s 10,7 milionu obyvatel bezmála 440.000 z nich.

O víkendech pravidelně výrazně klesá počet potvrzených případů covidu, což souvisí s nižším počtem testů. V sobotu bylo provedeno přes 32.000 antigenních testů, zatímco ve všední dny jich bývá mezi 100.000 a 200.000. Spolehlivějších PCR testů laboratoře zpracovaly přes 12.000, také jich bývá v pracovní dny několikanásobně víc.

U tzv. diagnostické indikace, kdy jsou testováni třeba lidé již vykazující příznaky, podíl pozitivních činil zhruba 28 procent, zhruba stejně jako předchozí den i týden. U epidemiologické indikace testů, kdy jsou testováni lidé například kvůli možnému kontaktu s nakaženým, se podíl pozitivních pohyboval tuto i minulou sobotu okolo 15 procent. U testů prováděných z preventivních důvodů, které tvoří naprostou většinu vzorků, bylo pozitivních 1,7 procenta, podobně jako před týdnem, zatímco ve všední dny končícího týdne se pohyboval tento ukazatel pod jedním procentem.

Zdroj