Přibývá případů černého kašle. Do konce roku jich v Česku může být až na 4000, odhadují epidemiologové

před 2 měsíce 60

V Česku podle Státního zdravotního ústavu výrazně přibývá případů černého kašle, od začátku roku jich lékaři zachytili téměř 700 a v minulém týdnu 188. Podle odhadů epidemiologů jich může být 4000 za rok, informoval ve středu Státní zdravotnický úřad v tiskové zprávě. Typickým příznakem je dávivý kašel, přičemž záchvaty mohou přetrvávat několik dní, nákaza je nebezpečná hlavně pro neočkované děti nebo seniory.

Praha 13:20 14. února 2024

Kašel (ilustrační foto)

V ČR výrazně přibývá případů černého kašle. (ilustrační foto) | Zdroj: Shutterstock

„Onemocnění zpočátku vypadá jako běžný katar dýchacích cest, může se vyskytnout rýma, slzení, kýchání, zánět spojivek, mírně zvýšená teplota, chrapot, bolesti v krku. Dominantní je postupný rozvoj opakovaných záchvatů obvykle suchého kašle, s rudnutím až modráním zejména v obličeji,“ popsala epidemioložka Státního zdravotnického ústavu Kateřina Fabiánová.

Může se objevit i krátká zástava dechu, po které následuje hlasitý, zajíkavý nádech připomínající zakokrhání kohouta. „Kašel se zhoršuje v noci a typické je, že nereaguje na běžnou léčbu. Mezi záchvaty kašle pacient nemá obvykle žádné příznaky,“ dodala.

Infekce dýchacích cest v čele s chřipkou stouply o pětinu. Celostátní čísla překročila hranici epidemie

Číst článek

Mezi nemocnými je letos nejvíc teenagerů ve věku 12 až 18 let. Šestnáct nemocných jsou děti do jednoho roku. V populaci se černý kašel ve větší míře objevuje jednou za tři až pět let. V roce 2014 bylo více než 2500 případů, loni necelých 500.

Letos ústav odhaduje počet případů na 3000 až 4000. „Tato predikce je velmi reálná i vzhledem k předchozímu takzvaně klidovému období během pandemie covid–19, kdy byly hlášeny pouze desítky případů pertuse ročně. V období pandemie zasáhla do vývoje většiny infekčních nemocí, černý kašel nevyjímaje, protiepidemická opatření,“ doplnila Fabiánová.

Pokles proočkovanosti 

Zároveň podle ní v některých oblastech republiky také klesla proočkovanost, zejména v Královéhradeckém a Jihomoravském kraji.

Očkování je pro děti povinné, je součástí takzvané hexavakcíny, jíž se očkuje zároveň proti tetanu, dětské obrně, žloutence typu B a onemocnění vyvolanému Haemophilus influenzae typu b. Ta se podává ve třech dávkách, dostatečná ochrana je podle odborníků 14 dní po druhé dávce.

Pertuse neboli černý kašel se rychle šíří Českem. Infekce zasahuje všechny věkové skupiny od kojenců po seniory. Nejvíce případů je hlášeno u teenagerů ve věku 12 až 18 let. Znepokojující je už 16 infekcí černým kašlem u dětí do jednoho roku života. https://t.co/pZ6sYspYjz

— Státní zdravotní ústav (@szupraha) February 14, 2024

Podle odborníků jde o jednu z nejnebezpečnějších infekčních nemocí dětského věku. „Závažnou, nezřídka fatální komplikací pertuse bývá bronchopneumonie. Děti, které mají nízký věk pro očkování nebo nejsou plně očkované vakcínou proti pertusi, jsou ve vysokém riziku onemocnění a případných komplikací,“ uvedl v tiskové zprávě Státní zdravotnický ústav.

Před zavedením povinného očkování umíraly na černý kašel desítky až stovky osob ročně, zejména dětí. V posledních 20 letech zemřelo na černý kašel nebo komplikace pět dětí a pět seniorů.

ČTK

Přečtěte celý článek