Přihlášky na střední školy podalo elektronicky už 10 000 zájemců. Systém čelil třem hackerským útokům

před 2 týdny 35

O víkendu podalo přihlášky na střední školy prostřednictvím elektronického systému DiPSy přes 10 000 zájemců. Do nedělních 17.00 jich bylo 10 310, řekl ředitel Cermatu Miroslav Krejčí. Státní organizace Cermat, která je za přípravu přijímacího řízení odpovědná, spustila systém se zpožděním v pátek před půlnoci. Během víkendu podle Krejčího fungoval bez problémů, v sobotu odrazil díky automatické ochraně tři útoky hackerů, takzvané DDoS útoky.

Praha 20:13 4. února 2024

Přijímací zkoušky (ilustrační foto)

Přijímací zkoušky pro čtyřleté obory a obory nástavbového studia se konají 12. a 15. dubna (ilustrační foto) | Foto: Martin Veselý / MAFRA | Zdroj: Fotobanka Profimedia

Cermat počítá s tím, že celkem se letos na střední školy bude hlásit kolem 120 000 uchazečů, na podání přihlášek mají čas do 20. února. O případném prodloužení termínu kvůli pozdějšímu spuštění ministr školství Mikuláš Bek (STAN) rozhodne podle ministerstva v nadcházejícím týdnu.

Jednání k tomu je podle Krejčího naplánováno na pondělí. Odklad způsobily problémy s nahráváním příloh a následné ověření bezpečnosti.

V noci se spustí elektronické přihlašování na střední školy. ‚Nezahlťte systém,‘ apeloval Bek na rodiče

Číst článek

„Systém fungoval bez problémů, žádný zádrhel nebyl,“ řekl v neděli ředitel Cermatu Miroslav Krejčí. Doplnil, že během soboty zaznamenali tři takzvané DDoS útoky, první před 13.00, druhý kolem 17.00 a pak ještě zhruba v 19.00.

Díky automatické ochraně systém ale dál fungoval. Někteří uživatelé mohli mít podle Krejčího problémy s načítáním stránky, to ale souviselo právě s aktivovanými ochranami proti DDoS, systém jako takový zasažen nebyl, dodal.

Při DDoS se útočníci snaží vysokým množstvím přístupů na weby najednou přes více počítačů stránky zahltit, a tím narušit jejich fungování.

Začalo přihlašování na střední školy přes internet. Využije toho asi 75 tisíc rodičů, odhaduje Cermat

Číst článek

Uchazeči mohou přihlášky na školy vedle plně elektronického způsobu podávat také takzvanou hybridní formou, tedy kombinací tištěných přihlášek s podporou elektronického systému, případně stejně jako v předchozích letech papírovou formou. Hybridních přihlášek bylo o víkendu podáno zhruba deset procent, uvedl ředitel Cermatu.

Na střední školy by se letos mělo podle ministerstva hlásit až 106 000 žáků devátých tříd základních škol a tisíce dalších uchazečů, například zájemců o víceletá gymnázia, studentů středních škol, kteří chtějí změnit obor, nebo dospělých uchazečů, kteří se hlásí do dálkového či večerního studia.

Krejčí dříve řekl, že se počítá zhruba se 120 000 uchazeči. Přijímací zkoušky pro čtyřleté obory a obory nástavbového studia se konají 12. a 15. dubna, pro obory šestiletých a osmiletých gymnázií 16. a 17. dubna.

ČTK

Přečtěte celý článek