Příjemné počasí vylákalo na Velikonoční pondělí do centra Prahy mnoho lidí

5 měsíce starý 108

foto Turisté sledují orloj na Velikonoční pondělí 18. dubna 2022 na Staroměstském náměstí v Praze.

Praha - Příjemné počasí dnes dopoledne vylákalo do centra Prahy mnoho lidí. V ulicích byly jak hloučky zahraničních turistů, tak lidé z Česka, kteří vyrazili na procházku, na jídlo či kávu. Mnozí seděli, byť v bundách, na venkovních zahrádkách, zjistila zpravodajka ČTK. Velikonoční pondělí letos poprvé po dvou letech neomezují opatření proti koronaviru. Před rokem platil v Česku přes Velikonoce kvůli pandemii koronaviru nouzový stav, lidé nesměli bez závažného důvodu ani překračovat hranice svého okresu.

Václavským náměstím během dopoledne většina lidí pouze procházela. Nabídku stánků na tamních velikonočních trzích, většinou jídlo či dekorace, si prohlíželo jen několik cizinců. Ve spodní části náměstí nicméně restaurační zahrádky zaplnily desítky lidí a dost jich prošlo také přilehlou ulicí Na Můstku. Část turistů, zřejmě končících své velikonoční pobyty v Česku, s sebou táhla kufry na kolečkách. Většina lidí však vyrazila do ulic "nalehko".

Výrazně rušněji bylo na Staroměstském náměstí. Někteří návštěvníci či obyvatelé Prahy sice postávali u stánků tamních trhů, většina lidí si však povídala v hloučcích opodál, nebo si fotili selfies, památky a velikonoční dekoraci na náměstí. Pár skupin turistů naslouchalo výkladu průvodců, další desítky lidí vyčkávali před orlojem.

Nedaleké Mariánské náměstí, kde stojí také několik velikonočních stánků, bylo takřka liduprázdné. Živo bylo až na Karlově mostě a v Mostecké ulici, kudy před polednem procházely stovky lidí, jak z Česka, tak ze zahraničí. Na mostě také vyhrávala malá kapela.

Na Malostranském náměstí i v přilehlých ulicích se na zahrádkách slunily další desítky lidí. Bylo poznat, že lidé často vyrazili na pozdní snídani či brzký oběd. I tady však bylo patrné, že část z nich už Prahu opouští. Lidé také využili volna a pěkného počasí k tomu, aby vyrazili na procházku do Petřínských sadů, do parku na Kampě nebo na Střelecký ostrov. V některých malostranských uličkách však člověk nenarazil téměř na nikoho a běžný provoz byl i na mostě Legií a na Národní třídě.

Zdroj