Příležitost pro Rusko? Separatistická republika Podněstří ho žádá o ochranu před Moldavskem

před 2 měsíce 17

Rezoluci přijali takzvaní „volení představitelé na všech úrovních“, které svolal prezident samozvaného útvaru Vadim Krasnoselski. Několik bodů z dokumentu, včetně toho, který požaduje po obou komorách ruského parlamentu „ochranná opatření“ pro region, na telegramu zveřejnil Sputnik Moldova, který má do Podněstří přístup, píše RFE/RL.

Z dokumentu mimo jiné vyplývá, že sjezd se rozhodl obrátit na generálního tajemníka OSN, Evropský parlament, Společenství nezávislých států (SNS) sdružující postsovětské země i na další skupiny, aby požádali moldavské úřady o zastavení „ekonomické války“ proti regionu a o návrat k řádnému dialogu s Tiraspolem.

Moldavské úřady na začátku tohoto roku zavedly celní předpisy, podle kterých musí firmy v separatistickém regionu odvádět dovozní clo do moldavského rozpočtu. Rozhodnutí v Podněstří vyvolalo protesty, které vyvrcholily středečním sjezdem, píše RFE/RL.

„Na Podněstří je vyvíjen společenský a ekonomický tlak, který je v přímém rozporu s evropskými zásadami a přístupy k ochraně lidských práv a k volnému obchodu,“ uvádí se podle agentury Reuters v textu rezoluce.

„Jedná se o propagandistickou akci, past, která si nezaslouží pozornost zahraničních novinářů ani senzační titulky ve zpravodajství,“ řekl před přijetím textu na adresu zasedání mluvčí moldavské vlády Daniel Voda.

Jediným zajímavým bodem celé rezoluce je podle bývalého náměstka moldavského premiéra zodpovědného za reintegraci Alexandra Flenchey žádost o „ochranná opatření“ směřovaná k Rusku.

„I tak jde ale o mnohem umírněnější vzkaz v porovnání s tím, který přednesl podobný kongres v roce 2006 – tehdy žádali o uznání Podněstří jako samostatného státu,“ uvedl Flenchea. Vedení v Tiraspolu podle něj své požadavky zmírnilo za situace, „kdy se půlka světa spojila proti Rusku“ kvůli jeho invazi na Ukrajinu.

RFE/RL upozornila, že před středeční schůzí panovaly obavy, že Podněstří požádá o připojení k Rusku, které by o den později schválil ruský prezident Vladimir Putin. Ten ve čtvrtek vystoupí s každoročním projevem o stavu země před ruským parlamentem.

Mezinárodně neuznané Podněstří má zhruba 470 tisíc obyvatel a leží na hranici s jihozápadní Ukrajinou nedaleko černomořského přístavu Oděsa. Od Moldavska se odtrhlo po rozpadu Sovětského svazu na počátku 90. let, když separatisty aktivně podpořili ruští vojáci. Dodnes je v regionu rozmístěno asi 1 500 ruských vojáků, které Moskva označuje za příslušníky mírových jednotek.

Přečtěte celý článek