Primář Straka o Zemanovi: Game is over. O poch*ané mrtvole není co psát

3 měsíce starý 37

Jen co prezidenta v neděli převezla sanitka zpět do nemocnice, na sociálních sítích se začaly šířit nenávistné komentáře. Některé napsal primář Martin Straka ze sokolovské nemocnice. „Upřímnou soustrast rodině, ať je mu lehká zem. Je to nepodložené, ale prý game is over. No jo no, o poch*ané mrtvole není co psát, tak hájí jinou bezpáteřní kurvu,“ napsal na sociální sítě Straka.

Primář Straka uvedl, že důvodem, proč se o Zemanovi vyjadřuje tímto způsobem, je, že Hrad neplní svou povinnost a neinformuje občany o zdravotním stavu prezidenta. „To bylo spíš symbolicky, nemělo to tak vyznít. On nezvládne svou funkci, nechápu, proč nezakročí rodina,“ řekl Straka CNN Prima NEWS s tím, že Zemana nikde nejmenoval a že se od toho distancuje.

I když se jedná o silná slova, pod které se podepsal sám primář, Česká lékařská komora (ČLK) má svázané ruce. Nemůže zasáhnout a ani lékaře ukáznit. „Samozřejmě bychom řešili případ porušení lékařského tajemství, kdyby k němu došlo. Ale lékařským tajemstvím jsou vázáni pouze ošetřující lékaři, ti, kteří znají zdravotní stav pacienta a mají přístup do zdravotní dokumentace,“ uvedl šéf ČLK Milan Kubek s tím, že z pohledu ČLK je takto se vyjadřující lékař na úplně stejné pozici, jako když se vyjádřil bývalý prezident Václav Klaus.

Nemůže si to dovolit

Lékaři zabývající se etikou označují výrok za překročení pomyslné hranice slušnosti. „Lékař je podobně jako politik nebo právník v hledáčku veřejnosti a nemůže si toto dovolit. Můžeme to říkat z pozice etiky, ale není to trestný čin, ale toto by si lékař dovolit neměl z té pozice, že má nějaké pacienty a pacienti budou takové věci číst,“ kritizoval výrok kněz a biolog Václav Orko Vácha.

Primář Straka je spojovaný se stranou TOP 09. To, že je členem, ale mluvčí odmítl a od jeho výroků se distancoval.

Primář Straka však není jediný, kdo na sociálních sítích útočí na Zemana. Mluvčí Zemana Jiří Ovčáček uvedl, že autoři podobných komentářů si to musí sami srovnat se svým svědomím. „Přeji jim, aby objevili krásu lásky k bližním bez rozdílu,“ zdůraznil Ovčáček.

Zdroj