Primář z chebské nemocnice: Musíme vybírat, kdo bude umírat na zápal plic

3 měsíce starý 10

Primář Stanislav Adamec z nemocnice v Chebu zveřejnil na sociálních sítích příspěvek o tom, že kapacity jeho nemocnice jsou zaplněny a lékaři jsou nuceni volit, kdo zemře a kdo bude zachráněn na jednotce intenzivní péče, která je zahlcena pacienty. „Je načase, aby vláda konala a případně vysvětlila občanům Karlovarského kraje, že se zde bude umírat,“ píše doktor Adamec. Mluvčí chebské nemocnice Vladislav Podracký lékařova slova odmítl.

V Nemocnici Cheb není podle Adamce na JIP jediné volné lůžko. „Jsme nuceni již selektovat pacienty, které na intenzivní péči dáme a které necháme na standardním oddělení prakticky umírat na těžký covidový zápal plic. Krajská koordinátorka Dr. Uhlíková nás odkázala na našeho ředitele  chebské nemocnice, abychom si pomohli sami,“ píše primář. Mluvčí Podracký na to Seznam Zprávám řekl, že „rozumí přepracovanosti pana primáře“. Dodal, že „situace v nemocnici vypadá trochu jinak, než pan primář popisuje“.

Adamec dále napsal: „V danou chvíli máme sesterský personál na interním oddělení s 30 lůžky obsazenými covidovými pacienty v kritickém stavu. Na dvanácti hodinovou směnu   máme k dispozici obvykletři  sestry a v noci někdy jen dvě + sanitář. Jsou již naprosto vyčerpané, nemohou se střídat po třech hodinách jako ve velkých nemocnicích. Lékařsky jsme aktuálně na tom taky špatně, ale to je problém dlouhodobý,“ upozornil lékař, který svůj text poslal také poslanci za Piráty Petru Třešňákovi. Ten vzápětí vyzval ministra zdravotnictví Jana Blatného, aby požádal o pomoc Sasko a Bavorsko.

Aktuální situace v chebské nemocnici není udržitelná a personál je nucen již selektovat pacienty, které umístí na intenzivní péči. Pane ministře, prosím požádejte o pomoc Bavorsko a Sasko. Spolupráci už předjednal hejtman Kulhánek, ale oficiálně to musí jít od Vás @ZdravkoOnline pic.twitter.com/acBuK6AyXJ

— Petr Třešňák (@petr_tresnak) January 9, 2021

Převozy pacientů již předjednal hejtman Karlovarského kraje Petr Kulhánek, oficiálně ale musí mít poslední slovo Blatný. „S panem hejtmanem jsem mluvil v pátek. Převoz pacientů mezi regiony ČR probíhá pomocí NDLP a například v pátek byli převezeni dva pacienti z Karlovarského kraje do jiných krajů. Není třeba zahraniční pomoci a pan hejtman to ví,“ napsal CNN Prima NEWS ministr zdravotnictví.

Na kapacity má ale zjevně jiný pohled primář Adamec. „Případné rozšíření intenzivní péče není v tuto chvíli není možné z personálních důvodů. Navíc již narážíme na celkovou kapacitu nemocnice, která je v tuto chvíli prakticky vyčerpaná. Jsme v tuto chvíli ve vakuu, nikdo nám není schopen říci, jak dál. Jistě se nabízí řešení nechávat pacienty nad 85 let již v domácí péči a nevozit je do obsazené nemocnice, ale tato rozhodnutí musí přijít shora. Nebo musí pomoci jiná zařízení mimo kraj. To, jak jsem pochopil z vyjádření Dr. Uhlíkové, momentálně není možné. Je načase, aby vláda konala a případně vysvětlila občanům Karlovarského kraje, že se zde bude umírat,“ uzavřel svůj vzkaz doktor.

Zdroj