Primátorem Pardubic se stane Nadrchal, město povede koalice s ANO, vládní SPOLU bude v opozici

5 měsíce starý 80

Město Pardubice povede hnutí ANO, Žijeme Pardubice a Společně pro Pardubice. Koalice má těsnou většinu 20 hlasů. Primátorem bude Jan Nadrchal, lídr ANO, které volby v Pardubicích v září vyhrálo. Lídři uskupení dnes podepsali koaliční dohodu. Ustavující zastupitelstvo se koná v pondělí 17. října. Město bude mít opět čtyři náměstky primátora.

Pardubice 12:19 14. 10. 2022(Aktualizováno: 12:55 14. 10. 2022)

Primátorem Pardubic bude Jan Nadrchal, lídr ANO, které volby v Pardubicích v září vyhrálo | Foto: Honza Ptáček | Zdroj: Český rozhlas

Primátorem se má stát současný náměstek primátora Jan Nadrchal. Ve funkci vystřídá po dvou volebních obdobích Martina Charváta, který už jako lídr nekandidoval a neúspěšně usiloval o funkci senátora. V gesci bude mít strategii a rozvoj města, veřejné zakázky a projekty.

„Největší prioritou bude připravit rozpočet na příští rok a okamžitě řešit energie, nakoupit je, začít řešit úsporná opatření, abychom co nejméně omezili chod města,“ řekl Nadrchal.

Koalice tří stran

Dva ze čtyř náměstků primátora připadnou hnutí ANO, které ve volbách získalo 12 hlasů v 39 členném zastupitelstvu. Náměstkem primátora bude Jan Hrabal (ANO), současný zastupitel. Zastřešovat bude dopravu, investice a městský majetek.

V Liberci podepsali koaliční smlouvu zástupci čtyř stran. Primátorem by měl zůstat Zámečník

Číst článek

Náměstkyní primátora za hnutí ANO se ještě stane Jiřina Klčová, krajská manažerka hnutí. Na starosti bude mít kulturu, dotační politiku, životní prostředí a správu kapitálových podílů městských firem.

Jeden náměstek připadne novému uskupení Žijeme Pardubice, jeho součástí jsou sociální demokraté a zástupci místních sdružení. ČSSD minulé volby ztratila hodně voličů. V zastupitelstvu má sdružení čtyři mandáty.

Lídrem byl Jakub Rychtecký (ČSSD), který byl dvě volební období náměstkem primátora a ve funkci zůstane. Na starosti bude mít ekonomiku, rozpočet, školství, sport, sociální politiku a zdravotnictví.

„Mám dobrý pocit z naší dvacítky, dala se dohromady parta lidí, která má klíčový průnik v programových prioritách, tedy to, jak se bude přistupovat k veřejným poplatkům, parkování, jak budeme pracovat na dostupnosti bydlení,“ řekl Rychtecký.

Devět mandátů pro SPOLU

Společně pro Pardubice je spojením čtyř pardubických sdružení, která v zastupitelstvu již zastoupení měla. Pro nadcházející volební období bude mít čtyři zastupitele.

V Brně chce vítězná ODS s TOP 09 vytvořit širokou koalici o šesti subjektech. Nepřizvou SPD, Zelené a ŽTB

Číst článek

Lídr René Živný byl krajským politikem nebo sportovním trenérem. Prvně bude náměstkem primátora, v gesci má cestovní ruch, územní plánování, urbanismus a architekturu, energetiku a informační technologie.

„Jednání byla složitá, byla dlouhá. Dostal jsem do gesce asi jednu z nejtěžších disciplín na městě, to je nový územní plán, jeho schválení je moje priorita. Projednávání územního plánu se táhne 12 let, je shoda v koalici, že v navržené podobě by se měl schválit,“ řekl Živný.

V opozici bude koalice Spolu, která skončila ve volbách druhá a obdržela devět mandátů. V jednáních o koaliční spolupráci s trojblokem neuspěla. Spolu si představovalo, že bude mít větší vliv na chod města.

Do městského zastupitelstva se ještě dostali Piráti, kteří mají čtyři mandáty, dále pak Naše Pardubice a SPD, mají po třech zastupitelských křeslech.

ČTK

Zdroj