Primátorem Plzně se stal Zarzycký, do čela Prostějova opět zvolen Jura

5 měsíce starý 30

foto Podpis koaliční smlouvy mezi vítězným ANO a zástupci ODS a hnutí PéVéčko, 27. září 2022, Prostějov. František Jura (ANO), staronový primátor.

Praha - Pětačtyřicetiletý Roman Zarzycký (ANO) se stal primátorem Plzně. Uplynulé čtyři roky působil jako první náměstek primátora. Na ustavujícím zasedání zastupitelstva Plzně ho dnes schválilo 31 ze 46 přítomných zastupitelů, proti bylo šest členů opozice z ODS a TOP 09, tři zastupitelé se zdrželi a zbylí nehlasovali. Čtvrté největší město v zemi s více než 170.000 obyvateli povede jedenáctičlenná rada, kterou tvoří ANO, Piráti, STAN a Pro Plzeň. Nová koalice má v zastupitelstvu 28 hlasů ze 47. Rada se proti dosavadní sestavě rozšíří o dva členy, ze čtyř na tři se sníží počet náměstků.

Zarzycký je krajským šéfem ANO a ekonomický náměstkem hejtmana. Krajskou funkci opustí hned po sestavení rozpočtu Plzeňského kraje na příští rok a jeho předložení zastupitelstvu 19. prosince, uvedl. Zarzycký bude mít jako primátor Plzně na starosti ekonomiku města.

Volby v Plzni vyhrálo Spolu, které má stejně jako ANO 15 z 47 křesel v zastupitelstvu. Pro Plzeň má pět mandátů, SPD, STAN a Piráti po čtyřech.

Primátorem Prostějova byl opět zvolen lídr ANO František Jura

Zastupitelstvo Prostějova zvolilo do funkce primátora Františka Juru (ANO), který stál v čele města i v uplynulých čtyřech letech. Vítězné ANO v Prostějově vytvořilo po zářijových komunálních volbách koalici s ODS a hnutím PéVéčko. V pětatřicetičlenném zastupitelstvu má koalice 22 křesel. V předchozím volebním období ANO v Prostějově vládlo s ODS, PéVéčkem a ČSSD. Sociální demokracie se ale do zastupitelstva letos nedostala.

V jedenáctičlenné městské radě má podle koaliční smlouvy hnutí ANO sedm křesel, tři místa připadla ODS a jeden PéVéčku. Na pozici náměstků primátora dnes zastupitelstvo zvolilo Miladu Sokolovou (ODS), Jiřího Rozehnala (ANO), Marcelu Župkovou (ANO), Miloše Sklenku (ANO) a Jiřího Pospíšila (PéVéčko).

Zástupci ANO, ODS a PéVéčka pracují na programovém prohlášení koalice, jehož pilíři budou podle Jury investice do dopravy, sportovní infrastruktury včetně nového bazénu, dopracování změny územního plánu či úpravy jižní části centra města. Město se podle Jury bude muset také zaměřit na odpadové hospodářství, využití plochy po bývalých jezdeckých kasárnách či parkování ve městě.

ANO v zářijových volbách získalo v prostějovském zastupitelstvu 14 mandátů. Druhé skončilo hnutí Na rovinu! (STAN, TOP 09, Zelení) se šesti mandáty. Třetí SPD má také šest zastupitelů. Čtvrtá kandidátka vytvořená ODS a nezávislými osobnostmi získala pět mandátů, tři zastupitele má páté PéVéčko. Česká pirátská strana získala jednoho zastupitele.

Krátce po volbách ANO zahájilo jednání se zástupci ODS, PéVéčka a SPD. Lídr opozičního uskupení Na rovinu! Aleš Matyášek tehdy kritizoval, že ANO vůbec nejednalo s touto koalicí, která skončila na druhém místě. Podle Jury bylo předem jasné, že se ANO s uskupením Na rovinu! neshodne v některých důležitých programových bodech.

Zdroj