Příměří mezi izraelskou a palestinskou armádou nevydrželo. Izrael po pár minutách znovu zaútočil

1 měsíc starý 15

Izraelská armáda oznámila, že krátce po zahájení příměří v nedělní noci provedla údery na pozice palestinské militantní organizace Islámský džihád v Pásmu Gazy. Podle Izraele se jednalo o odvetu za raketové útoky ze strany Islámského džihádu, napsala agentura AFP. Současný konflikt mezi izraelskou armádou a Islámským džihádem si podle palestinského ministerstva zdravotnictví od pátku vyžádal nejméně 41 mrtvých a přes 300 zraněných.

Tel Aviv/Gaza 0:39 8. srpna 2022

Ke klidu zbraní od nedělních 23:30 místního času vyzval Egypt | Foto: Amir Cohen | Zdroj: Reuters

Ke klidu zbraní od nedělních 23:30 místního času vyzval Egypt. Čas příměří potvrdil také Islámský džihád. V prohlášení uvedl, že od stanovené hodiny ukončí boje, upozornil ale, že má právo odpovědět na jakoukoliv další agresi ze strany Izraele. Egyptský bezpečnostní zdroj agentury Reuters dříve informoval, že také Izrael s návrhem na klid zbraní souhlasil. 

Jen několik minut po začátku příměří ale izraelská armáda znovu udeřila. V reakci na rakety vypálené na izraelské území provádí armáda nyní útoky na velké množství cílů patřících teroristické organizaci Islámský džihád v Pásmu Gazy, sdělila podle agentury AFP izraelská armáda v prohlášení zaslaném ve 22:33 SELČ. Na jihu Izraele v blízkosti Pásma Gazy se po avizovaném začátku příměří rozhoukaly sirény.

Pásmo Gazy: Izrael se s Islámským džihádem dohodl na klidu zbraní. Platit má od nedělního večera

Číst článek

Izrael zahájil vojenskou operaci v Pásmu Gazy v pátek, cílem jsou místa patřící Islámskému džihádu. Během izraelských útoků zahynulo podle palestinského ministerstva zdravotnictví 41 Palestinců včetně 15 dětí. Zraněno bylo 311 lidí. Izraelské úřady odmítly vinu za sobotní bilanci, kdy podle nich palestinské děti zabil neúspěšný raketový útok Islámského džihádu na Izrael.

Svědci v neděli ráno slyšeli sirény a výbuchy raket západně od Jeruzaléma, informovala agentura Reuters. Podle izraelského ministerstva obrany explodovala na místě hraničního přechodu Erez mezi Izraelem a Pásmem Gazy střela z moždíře. Hraniční přechod poškodila, oběti ale Izrael nehlásil.

Izraelská armáda uvedla, že zabila kolem 15 bojovníků Islámského džihádu. Izraelské ozbrojené síly také oznámily, že na okupovaném Západním břehu Jordánu zatkly asi 40 členů této militantní organizace. Židovský stát v sobotu večer také informoval, že se mu v uplynulých dnech v Gaze podařilo neutralizovat hlavní vůdce Islámského džihádu. Militantní uskupení posléze potvrdilo, že při izraelských útocích zemřel další z jeho vysoce postavených velitelů.

V odvetě za nálety na Pásmo Gazy vypálila palestinská skupina rakety na izraelské území, z nichž většinu zachytil izraelský protiraketový štít. Podle záchranné služby byli dva lidé lehce zraněni střepinami.

Izraelská armáda udeřila v pásmu Gazy. Útok zabil čtyři lidi včetně člena organizace Islámský džihád

Číst článek

V pondělí by se podle agentury DPA izraelskými nálety měla na žádost Spojených arabských emirátů, Irska, Francie, Norska a Číny zabývat Rada bezpečnosti OSN. Americké ministerstvo zahraničních věcí podle Reuters uvedlo, že Spojené státy právo Izraele na obranu plně podporují, a vyzvalo obě strany konfliktu, aby se vyvarovaly další eskalace.

Současnému konfliktu předcházelo několikadenní napětí po zatčení vysoce postaveného palestinského radikála na Západním břehu Jordánu, který Izrael okupuje od roku 1967. Izraelská strana současné nálety na Pásmo Gazy označila za preventivní útok. Úřadující izraelský premiér Jair Lapid uvedl, že jeho vláda nedovolí, aby teroristické organizace v Gaze ohrožovaly občany Izraele.

Loni v květnu propukly mezi Palestinci a Izraelem prudké boje, při kterých zahynulo nejméně 250 lidí v Pásmu Gazy a 13 dalších v Izraeli. Po jejich skončení panoval na hranicích relativní klid.

ČTK

Zdroj