Princ Charles přijal od katarského expremiéra kufřík s milionem eur

5 měsíce starý 134

Kontroverzní katarský premiér šajch Hamad bin Jasín bin Džábar Sání daroval britskému princi Charlesovi tři miliony eur v hotovosti. Napsal to britský nedělník The Sunday Times, podle něhož měl katarský politik známý také pod přezdívkou HBJ předávat peníze princi v letech 2011 až 2015.

Jednou byly peníze v hodnotě milion eur předány v nákupních taškách obchodního domu Fortnum & Mason, jindy šlo o kufřík nacpaný hotovostí během osobní schůzky v princově sídle Clarence House v roce 2015. 

V sobotu Clarence House uvedl, že „ihned po schůzce byly peníze předány jedné z princových charitativních organizací, která sepsala příslušné smlouvy a ujistila, že vše proběhne podle řádných procesů“.

Peníze, které letos 73letý princ přijal, předal nejdříve dvěma poradcům, kteří měli za úkol hotovost spočítat. Peníze byly v 500eurových bankovkách, kterým se často přezdívalo „bin ládinovky“ kvůli tomu, že se bankovky vysoké hodnoty tehdy používaly při financování terorismu. Právě kvůli tomu byly později staženy z oběhu.

Soukromá banka Coutts, která v sídlí v centru Londýna a královské rodině slouží po staletí, peníze převedla na konta Charlesovy charitativní organizace Prince of Wales’Charitable Fund (PWCF). Deník The Times poznamenává, že neexistuje podezření, že by šlo o nelegální platby. Princovy schůzky se šajchem Hamadem se nicméně neobjevily v seznamu oficiálních akcí členů královské rodiny. Pravidla pro přijímání darů sice zmiňují, že pro své charity lze akceptovat šeky, o hotovosti se v nich ale nic nepíše.

Novináři tak spekulují o tom, že v princově sídle mohl fungovat mechanismus „peníze za přístup“ k Charlesovi. Britská policie navíc vyšetřuje minulý případ udělení vyznamenání a britského občanství saúdskému miliardáři, které zařídil Charlesův poradce Michael Fawcett. Ten kvůli odhalení rezignoval.

Mluví se také o nestrannosti prince, který často při svých zahraničních cestách prezentuje zahraniční politiku včetně lidskoprávní problematiky. Právě Katar navštívil Charles hned několikrát poté, co přijal výše zmíněné částky.

Vedení PWCF se v pátek reportérům The Sunday Times vyjádřilo v tom smyslu, že po přijetí daru provedlo šetření a vše bylo v pořádku. Šéf organizace Sir Ian Cheshire potvrdil, že poslední z darů byl v hotovosti: „Bylo to na přání dárce,“ řekl.

Šajch Hamad byl katarským premiérem a ministrem zahraničí v letech 2007 až 2013. Spravoval v té době státní fond v hodnotě 250 miliard dolarů a dohlížel na katarské investice v zahraničí, mimo jiné do nákupního domu Harrods nebo londýnské olympijské vesnice.

S britskou královskou rodinou měl blízké vztahy, princi Charlesovi věnoval i koně Dark Swan (Temná labuť) v hodnotě 147 tisíc liber. Politik pokládá Británii za svůj druhý domov a v době, kdy vládl, se jeho jmění odhadovalo na 12 miliard dolarů.

Kontroverzní postavou je šajch Hamad kvůli tehdejší údajné katarské podpoře terorismu; on sám kdysi prohlásil, že Katar „možná“ financoval Frontu Nusra, syrskou pobočku teroristické sítě al-Káida. Byl také obviněn z toho, že umožnil údajné mučení britského občana, který byl zavřen na samotce a měl být podroben psychologickému zneužívání. Hamadovi právníci to ale popřeli s tím, že jde o vykonstruovaný případ a přehánění.

Katarský expremiér se ocitl též v hledáčku investigativních novinářů, protože jeho jméno figurovalo jak v takzvaných Pandora Papers, tak i Panama Papers. Ukázalo se, že použil offshorové společnosti, aby zatajil vlastnictví superjachty Al Mirqab na Mallorce. Její hodnotu novináři odhadli na 300 milionů dolarů, píše list The Guardian.

Zdroj