Princ Philip zemřel

3 týdny starý 5

„S hlubokým zármutkem oznamuje Její Veličenstvo královna smrt svého milovaného manžela, Jeho královské Výsosti, prince Philipa, vévody z Edinburghu,” oznámil Buckinghamský palác na svých oficiálních stránkách.

Vévoda zemřel v pátek ráno v rodinném kruhu na Windsorském hradě, kde s královnou pobýval od začátku koronavirové pandemie. „Královská rodina se připojuje k truchlení lidí z celého světa,” stojí v prohlášení.

BEZ KOMENTÁŘE: Princ Philip si v roce 1947 vzal za manželku Alžbětu II. Po jejím boku strávil celý život

Video: Reuters

Upřímnou soustrast rodině již vyjádřil předseda britské vlády Johnson. „Dnes truchlíme spolu s Jejím Veličenstvem královnou, nabízíme naši upřímnou soustrast jí i celé její rodině a jako národ a království děkujeme Princi Philipovi za jeho mimořádnou práci,” řekl.

“We give thanks as a nation and a kingdom to the extraordinary life and work of Prince Philip.”

Prime Minister Boris Johnson says the nation mourns with the Queen following the death of the Duke of Edinburgh.

Read more here: https://t.co/3YtlxyJfyM pic.twitter.com/3kHd88FFvf

— Sky News (@SkyNews) April 9, 2021

„Získal si náklonnost řady generací po celé Británii, Commonwealthu, i po světě. Byl to nejdéle sloužící choť v historii a jeden z posledních přeživších v této zemi, který sloužil ve druhé světové válce,” dodal v projevu šéf Downing Street.

It is with deep sorrow that Her Majesty The Queen has announced the death of her beloved husband, His Royal Highness The Prince Philip, Duke of Edinburgh.

His Royal Highness passed away peacefully this morning at Windsor Castle. pic.twitter.com/XOIDQqlFPn

— The Royal Family (@RoyalFamily) April 9, 2021

Předseda opozičních labouristů Keir Starmer ocenil „výjimečnou věrnost oddanost královně”. K připomínce Philipova charakteru se připojil také Justin Welby, Arcibiskup canterburský. „Vždy upřednostňoval zájmy ostatních před svými, a proto byl vynikajícím příkladem křesťanské služby,” vzpomněl.

Podle Johnsona pomohl Philip řídit monarchii tak, že zůstala institucí, která „nepochybně zůstává nezbytnou pro rovnováhu a štěstí našeho národního života“.

Za dva měsíce by se dožil stovky

Princ Philip byl minulý měsíc hospitalizován v nemocnici krále Edvarda VII. se srdeční slabostí, po několika dnech byl ale propuštěn.

Princ Philip se narodil 10. června 1921 coby princ řecký a dánský, člen Šlesvicko-holštýnsko-sonderbursko-glücksburské dynastie. Navzdory svému postavení, neměl princ Philip jednoduché dětství. Už v roce 1922 musela jeho rodina uprchnout z Řecka během konfliktu s Tureckem.

S královnou měli čtyři děti: Charlese, Annu , Andrewa a Edwarda. 10. června by se dožil stovky.

Zdroj