Případ, který u nás neměl obdoby. Z dopisu matky na smrt nemocného pachatele mrazí v zádech

2 měsíce starý 95

Nemoc AIDS se šíří jako lavina. Nakažených přibývá zejména mezi homosexuály. Po ulicích se šeptají drby. Staví se snad kdesi v Jizerských horách tajné lazarety? Může se vir HIV přenášet pouhým dotykem? Vítejte na konci osmdesátých let minulého století v Československu.

Kriminalisté dostávají od hygienické stanice zprávu, že mladý student Kraus vir po Praze úmyslně šíří. Kraus je delší dobu obeznámen se svým zdravotním stavem. Ví, že je nakažen. Stále však žije pestrým sexuálním životem. Ochranu přitom podle všeho nepoužívá.

Plán druhé série krimi podcastu Zloději životů:

Na konci osmdesátých let přitom nikdo nedokáže říct, kolik času nakaženým zbývá. O tom se dvojice kriminalistů záhy přesvědčuje na specializovaném oddělení v nemocnici. Na vlastní oči vidí, jak pokročilá fáze nemoci vypadá.

V průběhu vyšetřování se navíc ukazuje, že mezi kontakty nakaženého studenta jsou i vysoce postavení politici. A dostat je k výslechu je pořádný oříšek…

Případ, který v rámci československé justice neměl obdoby, zaujal i redakci časopisu Mladý svět. Ta v roce 1989 věnovala případu pozornost a zveřejnila i dopis matky mladého studenta. Ve zkrácené verzi si jeho znění můžete poslechnout na konci dnešního dílu. Hlas matce propůjčila herečka Hana Talpová.

Celý příběh si poslechněte už nyní v audiopřehrávači v úvodu článku.

Foto: Adam Mogyorosi, Novinky

Způsob odhalení pachatelů a průběh vyšetřování je autentický a vychází ze vzpomínek Jana Štočka. Některá jména v příběhu byla redakcí změněna. Obsah podcastové série Zloději životů není vhodný pro děti a mladistvé.

Pokud nám chcete ke Zlodějům životů napsat připomínku, komentář, výtku nebo pochvalu, dejte nám vědět na e-mail jakub.stepanek@novinky.cz.

Jednotlivé díly z první série najdete zde:

Podcast vyrobil tým serveru Novinky.cz - Jakub Štěpánek, David Ryneš, Tomáš Skoupý a Richard Wágner.

Recidivisté, sadisté, vrazi. Jedno mají společné. Ničí životy všem v okolí svých obětí a kradou životy nejen jim, ale i pozůstalým. Poslechněte si vyprávění bývalého kapitána a člena pražské mordparty Jana Štočka.

Druhá série vychází od 21. února vždy v úterý ráno.

Zdroj