Připravte se na nevyhnutelné. Jurečka chystá osvětovou kampaň k důchodům, jak bude vypadat?

1 týden starý 10

Součástí chystané osvětové kampaně má být nejen videospot a speciální web k důchodové reformě, ale také již fungující Informační důchodová aplikace (IDA), za níž stojí Česká správa sociálního zabezpečení. Skrze ni si mohou lidé namodelovat svůj orientační důchod, třebaže v budoucnu zcela jistě dojde k dalším parametrickým změnám a inflačním výkyvům. Aplikace má zájemce zkrátka připravit na to, „jak by mohl vypadat jejich život v důchodu“.

„Na naléhavosti důchodové reformy je ve vládě velká shoda. Pracujeme s exkluzivním výzkumem od agentury STEM, kde se ukazuje, že lidé chápou důležitost této změny a že musí proběhnout, stejně jako naléhavost situace. Už ale třeba nerozumí systému výpočtu důchodů a jeho náležitosti. Hlavním záměrem kampaně proto bude vysvětlit, jak důchody fungují a jaké změny přicházejí,“ řekla redakci CNN Prima NEWS mluvčí resortu Eva Davidová.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Dálniční známky po více než dekádě zdraží. O kolik stoupne cena a jaké budou mít varianty?

Smlouva ještě nebyla zveřejněna v registru, tudíž zatím není příliš jaké, jaké zadání kreativci a marketéři dostali. Stejně tak visí otazník nad tím, kolik bude celá kampaň stát, neměla by ale překročit hranici dvou milionů korun.

Vládní komunikace má cílit především na lidi mezi 18 a 55 lety – tedy ty, kterých se důchodová reforma bude přímo týkat. Podle ministerstva práce a sociálních věcí totiž mnozí netuší, jak a z čeho se penze skládá nebo s čím mohou zhruba v budoucnu počítat.

„Třeba živnostníci, kteří mají nízké odvody, bývají překvapení, že mají důchod nižší. Zrovna ti by neměli třetí pilíř podceňovat a dávat něco stranou. V kampani pracujeme s jednotlivým rozvrstvením cílových skupin, včetně stávajících seniorů. I oni by měli mít k dispozici klíčové informace o tom, co se chystá, a vysvětlit souvislosti mladším generacím. Komunikace proto bude směřovat také na ně, jakkoliv se jich nadcházející změny netýkají,“ doplnila Davidová.

Vláda se občas ve svých komunikacích spoléhala také na známé tváře, jako byl herec Petr Čtvrtníček v očkovací kampani ministerstva zdravotnictví. Stejnou cestou ale Jurečkův resort v úvodní fázi nepůjde, případně se opře o ekonomické odborníky a další experty na problematiku než o celebrity jako takové.

„Už jsme měli takovou předkampaň, kterou jsme si dělali sami po konzultacích s agenturami. Na webu jsme se zaměřili na mýty a fakta o důchodech, a to formou jednoduchých otázek a odpovědí. Už tam jsme odráželi některá tvrzení, která se budou týkat reformy. Nakonec ani v rámci televizního spotu nicméně nechystáme zapojení celebrit, ale zvažovali jsme v podpůrné kampani zapojení expertů, kteří by lidem vysvětlili naléhavost situace,“ upřesnila mluvčí.

Kampaň je ale stále v plenkách a světlo světa nespatří dříve, než vláda premiéra Petra Fialy (ODS) představí finální podobu důchodové reformy.

Přijdou další řezy do valorizace

Novelu s trvalou změnou valorizace důchodů a podmínek předčasných penzí chce kabinet projednat za několik týdnů. Jurečka plánuje úpravy nejdřív prodiskutovat s opozicí a také s odboráři a zaměstnavateli, poté je předloží vládě.

„Napřed dokončím diskuse a konzultace nad návrhem valorizačního mechanismu a podmínek pro předčasné důchody s opozičními partnery a se zástupci odborů a zaměstnavatelů, pak teprve bude následovat legislativní proces a pak v řádu příštích týdnů po meziresortním připomínkovém řízení by o tom jednala vláda,“ řekl ministr práce a sociálních věcí. Se zástupci opozičního hnutí ANO se sešel již tento týden.

Kabinet navrhuje kvůli zadlužování růst penzí zpomalit. Jako krok k nutnému ozdravení veřejných financí to doporučují také Národní rozpočtová rada (NRR) a Národní ekonomická rada vlády (NERV). Podle plánů resortu by měly pomaleji růst vyšší důchody a výrazněji naopak ty nízké. „Návrh má za cíl trvale ošetřit valorizační mechanismus s ohledem na rozpočtové dopady a zamezit rozevírání nůžek mezi lidmi s nízkými a vysokými důchody,“ uvedla Davidová.

Zdroj