Přírodovědci v Peru objevili neznámý druh ještěra. Pojmenovali ho po zpěvákovi skupiny Iron Maiden

před 2 měsíce 65

Neznámý druh leguánovitého ještěra, nalezený v rezervaci v peruánské džungli, byl pojmenován na počest zpěváka britské heavymetalové skupiny Iron Maiden Bruce Dickinsona, uvedla agentura AFP s odvoláním na správu přírodních chráněných území Sernanp.

Lima 8:28 14. února 2024

Džungle

Oba druhy plazů objevili vědci ve vlhkých lesích na severovýchodě Peru (ilustrační foto) | Foto: David Riaño Cortés | Zdroj: Pixabay / Pexels

Plaza, jehož vědecký název zní Enyalioides dickinsoni, objevili přírodovědci ve stejné době jako další nový druh ještěra, Enyalioides cyanocephalus, ve vlhkých lesích Cordillera de Colán, což je oblast Amazonie na severovýchodě Peru.

„Druh je pojmenován po Paulovi Bruceovi Dickinsonovi, zpěvákovi legendární heavymetalové skupiny Iron Maiden,“ uvedll Sernanp, aniž upřesnil, zda vědci stojící za objevem patří k fanouškům metalu.

Pětašedesátiletý Bruce Dickinson je zpěvákem skupiny založené v roce 1975 v Londýně a považované za jednu z nejvýznamnějších představitelů žánru.

Spojené jako kostky lega. Ocásek ještěrky je odolný, ale utrhne se ve správnou chvíli, popisuje biolog Petr

Číst článek

Kapela Iron Maiden má zástupy fanoušků po celém světě, zejména v Peru, kde již vystupovala, poznamenala AFP.

Enyalioides dickinsoni se vyznačuje oranžovou hlavou, zeleným tělem a krátkýma nohama.

Dva nové druhy plazů byly nedávno objeveny zásluhou skupiny vědců, mezi kterými byli američtí odborníci z Rainforest Partnership, experti Peruánského institutu herpetologie a zoologického muzea Papežské katolické univerzity v Ekvádoru.

‚Kámo, ty krysy jsou úplně všude.‘ Australské pláže zaplavily stovky mrtvých i živých hlodavců

Číst článek

Rezervace Cordillera de Colán v departementu Amazonas se rozkládá na ploše 39 215 hektarů a je domovem 470 druhů ptáků a asi 70 druhů savců.

Enyalioides dickinsoni a Enyalioides cyanocephalus kromě toho, že zaujímají své místo v análech vědeckých objevů, jsou také symboly neočekávaných způsobů, jimiž se umění a věda mohou prolínat, čímž podporují lepší porozumění světu přírody i lidskou tvořivost, poznamenal server Latinamericanpost.com.

Gesto v podobě „Dickinsonova ještěra“ oceňuje zpěváka nejen jako hudebníka, ale i jeho rozmanité nadání jako šermíře, pilota, podnikatele a spisovatele.

ČTK

Přečtěte celý článek