„Přišla jsem jako mozek, on ze mě udělal tělo.“ Studentka popsala napadení docentem, na škole skončil

1 měsíc starý 101

Den po začátku války na Ukrajině, 25. února, přišel třem tisícům studentů fakulty e-mail od děkana uvedený slovy: „Nikdy jsem si nemyslel, že se na vás budu obracet v podobné záležitosti. Přesto k tomu došlo, přičemž bych byl rád, abyste byli informováni přímo ode mě. Šílené věci se dnes totiž nedějí jen ve světě, ale i u nás na fakultě.“

Jen o pár hodin dříve se Balík seznámil s příběhem studentky, která byla, jak napsal, „vystavena naprosto nepřijatelnému sexuálnímu chování ze strany vyučujícího“. Děkan případ shledal natolik závažným, že se rozhodl ihned jednat.

„Výsledek byl rychlý – došlo k okamžitému ukončení pracovního poměru daného vyučujícího, studenti a studentky se s ním již ve výuce nepotkají, neboť přestal být pracovníkem naší fakulty,“ vysvětloval tehdy.

Jméno dotyčného pedagoga či konkrétnější popis události děkan nezmínil ani v e-mailu, ani nikdy později. Odvolával se na zákoník práce a ochranu dotčené studentky i osobních údajů. Lidé z fakulty se ale záhy dovtípili, o kom je řeč – vyučující zmizel z přednášek, univerzitního systému i své kanceláře.

Zatímco vedení fakulty považuje věc za uzavřenou a vyřešenou, pro řadu studentů zůstává mnoho otázek nezodpovězených – jaké nevhodné chování stálo docenta místo, proč děkan jednal tak rázně a studentům přitom neřekl ani jméno vyučujícího, ani to, jak chce škola podobným případům předcházet.

Přinášíme výpovědi studentek a studentů, vysvětlení děkana i vyjádření Pavla Dufka. Redakce identitu všech žen, které v textu hovoří, zná, pro účely textu však používá smyšlená jména.

„Nechci, aby další holka zažila to co já“

Rita se s Pavlem Dufkem znala jen z povinných předmětů a zkoušek, nikdy se spolu víc nebavili. Loni před prázdninami ho potkala na posezení se spolužáky, které se protáhlo až do nočních hodin. Měla už upito a prohodila s ním pár slov o politické filozofii, kterou učil, nebo o zkouškách. „Nic osobního, nebyla to zvlášť dlouhá konverzace,“ vzpomíná studentka.

Když se vydala domů, postřehla, že se od hloučku lidí kouřících před hospodou odpojuje i Dufek. Jelikož mířil stejným směrem jako ona, došla jej a dala se s ním do řeči. „Řekl, že mu mám tykat. Asi jsem ho nějak odbyla. Potom mi řekl: ‚Musím najít nějakou lavičku, kde tě

Tento článek je exkluzivním obsahem pro předplatitele Deníku N.

Zdroj