Přísnější koronavirová omezení budou na Slovensku platit ve více regionech

3 měsíce starý 100

foto Turisté ve Vysokých Tatrách na Slovensku sestupují z hory Veľká Svišťovka k Zelenému plesu.

Bratislava - Šíření koronavirové infekce na Slovensku znovu mírně zrychlilo a přísnější omezení se proto od příštího týdne budou vztahovat na 14 ze 79 okresů země. Rozhodla o tom vláda. Nejnižší stupeň epidemického rizika tak nebude platit zejména na východě země, ale i v několika regionech na středním a jižním Slovensku.

V praxi se opatření v okresech ve druhém stupni z pětidílné škály národního protiepidemického systému projevují hlavně omezeními pro některé provozy a také pro konání hromadných akcí. Například ubytovací zařízení mohou ubytovat pouze plně očkované hosty nebo od návštěvníků vyžadovat potvrzení o očkování, prodělání nemoci covid-19 nebo o testu na koronavirus.

Přísnější omezení budou nadále platit také v okresu Poprad, do kterého patří i region Vysokých Tater. Nejvyšší pohoří země je častým cílem domácích i zahraničních turistů. Momentálně je v druhém stupni epidemického rizika zařazeno 12 slovenských okresů.

Laboratoře na Slovensku v posledním období potvrdily i trojciferný denní přírůstky potvrzených případů koronavirové infekce. Situace je ale nadále výrazně lepší než za dřívější silné druhé vlny koronavirové nákazy, která v zemi vrcholila letos v březnu. Slovensko kvůli nízkému zájmu lidí nadále zaostává v očkování proti covidu-19 za průměrem EU, v zemi alespoň první dávku vakcíny dostalo kolem 43 procent obyvatel.

Zdroj