Příspěvek Izolačka hlášení kontaktů nezlepšil. Podle Svrčinové Češi dál přiznávají průměrně jedno setkání

3 měsíce starý 14

Po zavedení příspěvku v karanténě či izolaci se počet hlášených kontaktů zatím nezvýšil. Hygienici původně očekávali nárůst o 30 či 40 procent. Novinářům to ve čtvrtek řekla pověřená hlavní hygienička Pavla Svrčinová. Podle ní lidé s potvrzeným covidem hlásí dál v průměru zhruba jednoho člověka, s nímž se setkali. Podle údajů ministerstva práce jsou březnové počty lidí v karanténě a izolaci vyšší než za leden či únor.

Praha 19:48 1. dubna 2021

Lidé podle hlavní hygieničky Svrčinové kontakty dál nehlásí. | Foto: Adolf Horsinka/MAFRA | Zdroj: Profimedia

„Počet vytrasovaných je zhruba jeden na nemocného. Počítali jsme s tím, že to izolačka zvedne aspoň o 30, o 40 procent. Opravdu si neumím vysvětlit, čím to je, že lidé své kontakty nehlásí,“ uvedla Svrčinová. Podle dat Chytré karantény pozitivně testovaný hlásí v průměru 0,84 kontaktu, za poslední měsíc číslo mírně klesá.

Podle ministra zdravotnictví Jana Blatného (za ANO) to z údajů vypadá, jako by víc, než polovina lidí v Česku žila sama, nevycházela z bytu a nikoho nepotkávala. „Zatím neevidujeme vzestup počtu hlášených kontaktů. Předpokládal jsem, že efekt bude větší,“ řekl. Míní ale, že pokud budou platit nařízení o umístění do karantény či izolace, bude se dál vyplácet i bonus. Zatím se má poskytovat jen do konce dubna.

Izolačka slaví 1 měsíc! Za březen zalepila díru v rozpočtu téměř 167 tisícům lidí v karanténě nebo izolaci a společně s omezením kontaktů a testováním ve firmách krotí epidemii. Jak jsme na tom s počty karantén a izolací najdete tady: https://t.co/be6zLgYJbh.

— Jana Maláčová (@JMalacova) March 31, 2021

Pracovníci, kteří šli po 1. březnu do karantény či izolace, mají náhradu mzdy 60 procent redukovaného výdělku a k ní ještě příspěvek. Ten se vyplácí po 14 dnů a může za den činit až 370 korun. Pracovník ale celkem nesmí pobírat víc než 90 procent svého průměrného příjmu. Náhradu mzdy i denní příspěvek vyplácí v prvních dvou týdnech zaměstnavatel. Výdaje na bonus si pak odečte od sociálních odvodů.

„Izolačka za březen zalepila díru v rozpočtu 167 tisíc lidí v karanténě nebo izolaci a společně s omezením kontaktů a testováním ve firmách krotí epidemii,“ uvedla ministryně Maláčová.

Výše dorovnání

Od 1. do 25. března šlo do karantény podle údajů ministerstva práce o e-neschopenkách 86 700 lidí. V izolaci skončilo přes 81 600 osob s potvrzenou nákazou. Dohromady je to 168 300 lidí. V únoru do karantény a izolace muselo zhruba 141 600 lidí a v lednu asi 144 100. Na růstu se může podílet jak nově zavedený příspěvek, tak velké počty nových případů. První příspěvky začnou firmy, úřady či podniky svým zaměstnancům posílat po skončení března po zpracování mezd, uvedla Česká správa sociálního zabezpečení (ČSSZ).

Maláčová: Musíme omezit mobilitu v průmyslu. Mám strach, že současná opatření jsou polovičatá

Číst článek

Navýšení nemocenské v karanténě či izolaci doporučovali už loni někteří experti. Poukazovali na to, že náhrada mzdy či platu je v Česku ve srovnání s jinými vyspělými zeměmi nízká. Zmiňovali, že v některých státech lidé v karanténě dostávají celý výdělek. Sociolog Daniel Prokop už dřív uvedl, že bonus nemusí zafungovat, pokud bude nízký a zavede se pozdě. „Efekt výrazně záleží na výši dorovnání příjmů,“ uvedl Prokop.

Dočasné navýšení nemocenské prosazovali odboráři, zaměstnavatelé se klonili k příspěvku. Na podobě a výši nebyla dlouho shoda ani v koalici. Návrh se několikrát měnil.

ČTK

Zdroj